Yenilenen 3. ve 4. sınıf fen bilimleri öğretim programının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
The investigation of primary teachers' opinion about revised 3rd and 4th grade science curriculum
- Tez No: 426478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KARAKUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İlköğretimdeki mihver derslerden biri olan Fen Bilimleri dersi programının amaçlarından biri bireylerin bilimsel bilgi ve becerilerini geliştirmek ve böylece toplumun gelişimsel ihtiyaçlarını karşılayarak çağa uyum sağlamaktır. Bunun için Fen Bilimleri öğretim programının canlı ve dinamik bir şekilde programını revize etmesi ve niteliği artırıcı çaba içerisinde bulunması gerekli ve zorunlu bir durumdur. Bu çalışmada, İlkokul Sınıf Öğretmenlerinin yenilenen 3. ve 4. Sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programına Yönelik Görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışma grubunu 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Şanlıurfa'da bulunan devlet ilkokullarında görev yapan 160 4. Sınıf, 163 3. Sınıf olmak üzere toplam 323 tane sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Sınıf öğretmenlerine araştırmacı tarafından uygulanan anket ile Fen Bilimleri öğretim programının genel durumu, beceri ve kazanım, tema, etkinlik, ölçme-değerlendirme öğeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma betimsel tarzda tarama modelinde bir çalışmadır. Değerlendirilen 323 anketten elde edilen veriler, bilgisayarda istatistik programı yardımıyla frekans, yüzde, ortalama kullanılarak çözümlenmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenler için t-testi ve anova, normal dağılım göstermeyen değişkenler için Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik katsayısı Cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı kullanılarak hesaplanmış ve 0,949 bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenler yenilenen 3. Sınıf fen bilimleri programını 4. Sınıf programına göre daha yetersiz ve öğrenci seviyesine uygun olmadığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of science which is one of the main lessons in primary education is to improve the students' scientific knowledge and skills. So that science curriculum should be revised in a feasible and dynamic manner for the quality. The purpose of the present study was to investigate primary school teachers' opinions on the renewed 3rd and 4th grade course science curriculum. 163 3rd grade and 160 4th grade primary school teachers working in public primary schools in Şanlıurfa during spring of 2014-2015 constituted the study group. With it was aimed to determine the skills, achievements, theme, activity, measuring and assessment items. The research is a descriptive survey study. The data obtained from the 323 scales were analyzed by using frequencies, percentage and means via SPSS (Statistical Package for the Social Sciences). T-test and Anova were used for parametric variables, Kruskal Wallis and Mann Whitney-U were used for non-parametric variables. Cronbach alpha internal reliability coefficients of the scale were found to be 0,949. Findings of the study showed that the revised 3rd grade course science curriculum was inadequate and was unappropriate.