Göreve yeni başlayan öğretmenlerinin yaşadığı sosyal kültürel ve mesleki sorunlar
Social cultural and vocational problems that the novice teachers face
  1. Tez No: 426477
  2. Yazar: ZÜBEYİR GÖKHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, göreve yeni başlayan sınıf öğretmenlerinin sosyal, kültürel ve mesleki hayatta karşılaştıkları sorunları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada desen olarak iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa ilinde görevli 30 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Çalışma grubunda yer alan 10 göreve yeni başlamış, adaylık süreci tamamlanmamış öğretmenin görev yaptığı sınıflarda gözlem yapılmıştır. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir Göreve yeni öğretmenlerin yaşadıkları sorunlar; meslek öncesi eğitim, mesleğe başlama ve çevresel sorunlar olarak üç aşamada incelenmiştir. Bu çalışma, göreve yeni başlamış öğretmenlerin lisans öğrenimlerinde; sınıf öğretmenliği öğretim programında yer alan bazı derslerin, ilkokul 1-4. sınıfların eğitim öğretim programında yer almayışı sonucu ortaya çıkan sorunlar ile lisans programında mevzuat ve resmi yazışmalara yönelik ders içeriğinin olmayışından kaynaklı yaşanan sorunları ortaya çıkarmaktadır. Aday öğretmenlerin mesleğe başlama süreci ile ilgili; yönetici ve rehber öğretmenlerden gerekli rehberliği alınamadıkları, sınıf yönetiminde ve eğitim-öğretim sürecinde yetersiz kaldıkları, İstenmeyen davranışlarla baş edememe gibi sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Aday öğretmenlerin çevre ile ilgili olarak, çevreye sosyal, kültürel uyum ve görev yapılan kurumun yapısı kaynaklı sorunlarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Bu sorunlar aday öğretmenlerin kendisinden, aldığı eğitimden, velilerden, çevreden ve kurum yapısından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the problems of the primary school teachers, who novice teachers, face at social, cultural and vocational life. At the study, at which qualititative research method is applied, interlaced single state layout has beed used as the layout. Working group of this study is composed of 30 primary school teachers teaching in Şanlıurfa Province. There have been observations at the classrooms where 10 teacher candidates –members of the working group- teach. Survey data has been acquired with semi-structured interviews. The problems that teacher candidates face have been studied at 3 phases as pre-vocational, during vocational life and environmental factors. This study reveals the problems that appear during undergraduate study of the teacher candidates since some of the subjects of primary school teaching curriculum do not take place at educational curriculum of 1st to 4th grades and the problems that there are no course contents for legislations and official correspondences at under gradute program. The observed problems about starting vocational process of the teacher candidates are that they aren't guided enough by administrators and counselors, they remain incapable at classroom management and education process, they can't cope with discipline problems. The problems of those teachers related with the environmental factors are seen as social and cultural adaptation and the structure of the school where they teach. These problems result from personality of teacher candidate, his/her educational life, parents, environment and organizational structure.