Evre 1 ve evre 2 hipertansiyon hastalarında denge fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of postural stability functions in patients with stage 1 and stage 2 hypertension
- Tez No: 426488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜHEYLA KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Esansiyel hipertansiyon (HT) toplumda sık görülmesi ve ciddi komplikasyonlara neden olması nedeni ile çok önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Kontrol altına alınamayan HT'nin başta kardiyovasküler olmak üzere birçok sistem üzerine ciddi etkileri vardır, bunların başında miyokart enfarktüsü ve iskemik ya da hemorajik serebrovasküler olay (SVO) gibi ciddi mortalite ve morbiditeye neden olan hastalıklar gelmektedir. Bu çalışmanın amacı evre 1 ve evre 2 hipertansiyonu olan hastaların denge fonksiyonlarını postural denge sistemi kullanarak normotansif bireylerle karşılaştırıp, bu hastalardaki muhtemel denge problemlerini tespit etmektir. Hipertansiyon tanısı konulan henüz antihipertansif ilaç kullanmamış, evre 1 (n=39) ve evre 2 (n=35) hipertansif toplam 74 hasta alınarak 50 normotansif sağlıklı kişiler ile denge fonksiyonları karşılaştırıldı. Hastaların sosyodemografik verileri ile boy, kilo ve vücut kitle endeksleri (VKİ) not edildi. Evre 1 ve evre 2 HT grupları kontrol grubuyla kıyaslandığında beklenildiği gibi hem sistolik hem de diyastolik kan basınçları daha yüksekti, yaş, boy, kilo, VKİ açısından anlamlı fark yoktu. Evre 1 ve evre 2 HT grupları kontrol grubuyla kıyaslandığında düşme riski indeksi (DRİ) ve medio-lateral stabilite indeksi (MLSİ) açısından gruplar arasında anlamlı fark vardı, ancak genel stabilite indeksi (GSİ) ve antero-posterior stabilite indeksi (APSİ) açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Yapılan korelasyon analizlerinde her iki hipertansif gruplarda sistolik kan basıncı artışı ile MLSİ ve DRİ arasında zayıf pozitif korelasyonun olduğu görüldü, benzer şekilde diyastolik tansiyon artışı ile de MLSİ ve DRİ arasında zayıf pozitif korelasyonun olduğu görüldü. Sonuç olarak çalışmamızda sistolik ve diyastolik kan basıncı artışı ile artmış denge buzukluğunun ilişkisini tesbit ettik. Önceki çalışmalardan farklı olarak bu ilişkinin daha genç yaştaki hastalarda da olduğunu ve hasta grubumuzun tedavi almıyor olması literatürdeki daha önce yapılmış çalışmalara yeni veriler sunmaktadır, bunun ise çalışmamıza ek bir değer kattığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Essential Hypertension (HT) is a very important public health issue due to being prevalent in society and causing serious complications. Uncontrolled HT has serious effects on many systems, especially the cardiovascular, foremost among them are the diseases causing significant mortality and morbidity, such as myocardial infarction and ischemic or hemorrhagic cerebrovascular events (CVE). The aim of this study is to compare the balance functions of the patients with stage 1 and stage 2 HT with the normotensive individuals by using the postural balance system and to identify the potential balance problems in these patients. The study included 74 hypertensive patients with stage 1 (n=39) and stage 2 (n=35) who were diagnosed hypertension and have not used antihypertensive drug and 50 normotensive healhty individuals.. The postural stability functions of them were compared. The patients' sociodemographic data and height, weight and body mass index (BMI) were recorded. The stage 1 and stage 2 hypertension groups were compared with the control group and as expected, systolic and diastolic blood pressures of the stage 1 and stage 2 hypertension groups were higher than the control group but there was no significant difference for the comparison of the age, height, weight, body mass index (BMI). When the stage 1 and stage 2 hypertension groups were compared with the control group, there was significant difference for the comparison of fall risk index (DRI) and medio-lateral balance index (MLS) but there was no significant difference for the comparison of general (overall) balance index (GSI) and Antero-posterior balance index (APSI). In the correlation analysis, weak positive correlation was observed between systolic blood pressure increase and MLS and DRI in both hypertension groups and similarly, weak positive correlation was observed between diastolic blood pressure increase and MLS and DRI.