Bursa birinci amatör ligindeki futbolcuların özyeterlik ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
To analyze Bursa first amateur league footballers agression level and their self-efficacy belief
- Tez No: 426500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Öfkenin saldırganlığa dönüşmesi kişilere maddi ve manevi zararlar vermektedir. Bir spor dalı ile meşgul olmanın saldırgan davranışlar üzerinde etkisi olduğunu inceleyen pek çok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı; amatör futbolcuların özyeterlik inançlarının ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 sezonunda Bursa ilinde amatör ligde futbol oynayan bireyler, örneklemini ise Bursa ili merkez ilçesinde 1. amatör liginde futbol oynayan 17-25 yaş arası, %33.3 17 yaş 37 kişi, %11.7 18 yaş 13 kişi, %9.0 19 yaş 10 kişi, %5.4 20 yaş 6 kişi, %8.1 21 yaş 9 kişi, %32.4 21 yaş ve üzeri 36 kişi olmak üzere, %9.9 1-2 yıldır spor yapan 11 kişi, %9.0 3-4 yıldır spor yapan 10 kişi, %18.0 5-6 yıldır spor yapan 20 kişi, %22.5 7-8 yıldır spor yapan 25 kişi, %40.5 8 yıl ve üzeri spor yapan 45 kişi olmak üzere 1-10 yıldır spor yapan, amatör futbolculardan oluşan 111 denek oluşturmaktadır. Yöntemsel olarak çalışma evreni, basit tesadüf güvenlik esasına bağlı alındı. Araştırmada Riggs ve arkadaşları tarafından geliştirilen (2002)“Özyeterlik İnancı”ve Kiper tarafından geliştirilen (1984)“Saldırganlık Envanteri”kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 paket programı ile analiz edilmiştir. Analizde yapılan tüm çalışmalar 0.05 anlamlılık düzeyinde sınanmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler, Tanımlayıcı İstatistik, Korelasyon, Anova, Manova ve Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırma da özyeterliğin yıkıcı saldırganlık ve edilgen saldırganlık üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı, atılgan saldırganlık üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etkisi olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda öz yeterliğin atılgan saldırganlık üzerinde olan etkisini incelemek için yapılan basit doğrusal regresyon analizinde öz yeterliğin atılgan saldırganlık üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turning the anger into aggression causes financial and emotional damage on people. A great many of researches that analyze the effects of having an interest in sports branch on aggressive manners have been done. The aim of this study is to analyze amateur footballers' aggression level and their self-efficacy belief. The population of the research is composed by individuals who play football amateur league in Bursa in 2012-2013 season and research sample is composed by individuals who play football in first amateur league in Bursa and are between 17-23 ages, 33.3% of them are 17 years old and 37 individuals, 11.7% of them 18 years old and 13 individuals, 9.0% of them are 19 years old and 10 individuals, 5.4% of them are 20 years old and 6 individuals, 8.1% of them are 21 years old and 9 individuals, 32.4% of them are above 21 years of age. As well as 9.9% of them are 11 individuals who have done physical exercise for 1-2 years, 9.0% of them are 10 individuals who have done physical exercise for 3-4 years, 18.0% of them are 20 individuals who have done physical exercise for 5-6 years, 22.5% of them are 25 individuals who have done physical exercise for 7-8 years, 40.5% of them are 45 individuals who have done physical exercise for 8 years and above. In the research, 'Self-Efficacy belief' that was developed by Riggs et all. (2002) and 'Aggression inventory' that was developed by Kiper (1984) were used. The data was analyzed thanks to SPSS 21 packet program. All the studies were examined on 0.05 significance level. The data that were gained in this study was viewed with Descriptive Statistics, Correlation, Anova, Manova and Regression Analyze. In the study, it was seen that self-efficacy does not have a significant effect on devastating aggression and passive aggression but on active aggression it has a significant and negative effect. At the end of the research in the basic linear regression analysis that was done to analyze the effect of self-efficacy on active aggression, it was seen that self-efficacy has a significant and negative effect on active aggression.