Silodosin ve palonosetronun izole sıçan mesane kasılmaları üzerindeki etkileri
Effects of silodosin and palonosetron on contractions of insulated rat bladders
- Tez No: 426514
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, selektif α1-A adrenoseptör antagonisti olan silodosin ve serotonin 3 reseptör antagonisti olan palonosetronun, in vitro sıçan mesane düz kas kontraktilitesi üzerine etkileri ve etki mekanizmalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Çalışmada 200 – 250 g ağırlığında, 8 – 20 haftalık 14 adet Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Servikal dislokasyon yöntemi ile sıçanlar ötenazi edildi. Median hattan abdomen dikkatlice açıldı ve mesaneler çıkarılarak içerisinde Krebs çözeltisi bulunan petri kaplarına alındı. Daha sonra mesane, boyun kısmından apex yönünde longitudinal bir kesi ile açılarak mesaneden vertikal yönde 2X10 mm ebadında üç kas şeridi hazırlandı. Hazırlanan şeritler izole organ banyosundaki cam hazneler içerisindeki düzeneğe 1 gr gerim uygulanarak yerleştirildi ve tüm kasılmalar kayıt edildi. 45 dakikalık bir uyum periyodunu takiben spontan kasılma gösteren mesane şeritleri 10-5 M ACh ile indüklendi. 15 dakika beklendikten sonra silodosin sırasıyla 0,0005 mg/ml, 0,005 mg/ml, 0,05 mg/ml ve 0,5 mg/ml olacak şekilde kümülatif olarak ilave edildi. Palonosetron da sırasıyla 0,0001 mg/ml, 0,001 mg/ml, 0,01 mg/ml ve 0,1 mg/ml olacak şekilde kümülatif olarak ilave edildi. Oluşan tüm etkiler kayıt altına alındı. Bulgular: Genlik parametreleri değerlendirildiğinde silodosinin 0.0005 mg/ml, 0.005 mg/ml ve 0.05 mg/ml dozları ACh ile indüklenen mesane düz kas kontraksiyonları üzerine etkilerinin istatistiksel öneme sahip olmadığı belirlendi (p>0.05, n=8). Silodosinin 0.5 mg/ml dozu istatistiksel olarak anlamlı görülmüştür (p0.05, n=8). Palonosetronun 0.1 mg/ml dozu kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is determination of effects and mechanisms of action of silodosin that is selective α1-A Adrenoceptor antagonist and palonosetron that is serotonin 3 receptor antagonist on contractility of in vitro rat bladder smooth muscle. Method: This study has been conducted in the Necmettin Erbakan University KONUDAM Experimental Medicine Research and Application Center with the Laboratory in the Department of Physiology in the Faculty of Medicine. 14 male Wistar kind rats, 200-250 g weight and 8-20 weekly, have been used in this study. These rats have been euthanised by cervical dislocation method. Abdomen has been opened carefully from median line and bladders have been taken petri dishes in which found Krebs solution after removing. Just after the bladder opened by a longitudial cutting from cervix portion to apex direction, 3 muscle bands has been prepared from opened bladder to vertical direction which are 2X10 mm dimensions. The prepared bands have been placed into the special glass reservoir mechanism by applying 1 gr voltage in insulated organ bath. All contractions were recorded. Following harmony period for a 45 minutes, bladder bands that showed spontaneous contraction have been induced with 10-5 M ACh. After we waited 15 minutes, silodosin have been added cumulatively 0,0005 mg/ml, 0,005 mg/ml, 0,05 mg/ml and 0,5 mg/ml respectively. Also Palonosetron have been added cumulatively 0,0001 mg/ml, 0,001 mg/ml, 0,01 mg/ml and 0,1 mg/ml respectively. All effects that formed have been recorded. Findings: When amplitude parameters were evaluated, no statistically significant difference has been found on the effect of silodosin's dozes of 0.0005 mg/ml, 0.005 mg/ml and 0.05 mg/ml onto contractions of bladder smooth muscle that were induced by ACh (p>0.05, n=8). 0.5 mg/ml dose of silodosin has been found statistically significant (p0.05, n=8).