Pediatrik suprakondiler fraktürlerinin kapalı redüksiyon ve internal fiksasyonunda ultrason rehberliğinde uygulanan infraklavikular bloğun etkinlik ve güvenliği
Efficiency and safety of infraclavicular blocks in pediatric supracondylar fractures undergoing closed reduction internal fixation
  1. Tez No: 722884
  2. Yazar: MEHMET KAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Periferik sinir blokları erişkinlerde sıklıkla kullanılan anestezi yöntemidir. İnfraklavikular blok subklaviyan arterin klavikula altından vizüalize edilerek genelde ultrasonografi eşliğinde uygulanan bir periferik sinir bloğudur. Pediatrik vakalarda periferik sinir blokları ile ilgili yeterli veri yoktur. Bu çalışmamızda suprakondiler fraktürlerde kapalı redüksiyon internal fiksasyon cerrahisi uygulanan çocuklarda infraklavikular blok ile anestezinin yeterli olduğu, postoperatif bulantı kusma ve ek opioid ihtiyacının azaldığını, güvenli ve konforlu bir cerrahi sağladığını raporlamayı amaçladık. Bu çalışmamız için suprakondiler fraktürü olup kapalı redüksiyon internal fiksasyon cerrahisi yapılan 3-16 yaş arası 70 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Grup İ deki hastalara ASA sedasyon/analjezi skalasına göre orta düzey sedasyon/analjezi uygulandı. Demografik veriler her iki grupta da benzerdi. İnfraklavikular blokla opere olan hastalarda %80 başarı sağlanmıştır. Kalan %20 hastaya 0.05 mcg/kg/dk remifentanil infüzyonu başlandığında ise total başarı %94,3'e ulaşmıştır. Postoperatif ek opioid ihtiyacı infraklavikular blok uygulanan hastalarda genel anestezi grubundakilere göre anlamlı derecede azdı (Grup G de %25.71 Grup İ de % 5.7)(P=0,028). Bulantı kusma da infraklavikular blokla opere olan hastalarda belirgin olarak azdı (Grup G de %25.71 Grup İ de %8.6 (P=0.072). Bu sonuçlar çocuklarda da üst ekstremite cerrahisinde infraklavikular bloğun tek kullanılabileceği,etkin bir anestezi ve güvenilir bir postoperatif analjezi sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Efficiency and safety of Infraclavicular Blocks in Pediatric Supracondylar Fractures Undergoing Closed Reduction Internal FixationPeripheral nerve blocks are the most commonly used anesthesia method in adults. Infraclavicular block is a peripheral nerve block that is usually performed with ultrasound guidance while visualizing the subclavian artery under the clavicle. There are insufficient data on peripheral nerve blocks in pediatric cases. In this study, we aimed to report that anesthesia was sufficient with infraclavicular block in children with supracondylar fractures who underwent closed reduction internal fixation while postoperative nausea, vomiting and need for additional opioid were reduced, and that a safe and comfortable surgery was provided. For this study, the records of 70 patients aged 3-16 years who had supracondylar fracture and underwent closed reduction internal fixation surgery were evaluated retrospectively. Patients in Group I received moderate sedation/analgesia according to the ASA sedation/analgesia scale. Demographic data were similar in both groups. 80% success was achieved in patients who were operated with just infraclavicular block. The total success reached 94.3% with 0.05 mcg/kg/min remifentanil infusion administered in the remaining 20% patients, Postoperative additional opioid requirement was significantly lower in patients who applied infraclavicular block compared to those in the general anesthesia receiving group (25.71% in Group G, 5.7% in Group I) (P=0.028). Furthermore, nausea and vomiting were significantly less in patients operated with infraclavicular block (25.71% in Group G and 8.6% in Group I (P=0.072). These results showed that infraclavicular block can be used alone in upper extremity surgery in children while providing effective anesthesia and reliable postoperative analgesia.