Önderliğin önemi ve genel olarak önderlik teorileri
- Tez No: 42653
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada evrensel bir kavram olarak önderlik, onun ilişkili olduğu bazı yönetsel kavramlar ve çeşitli önderlik teorileri ele alınmıştır. Bununla birlikte, bir örgütte önderin izleyicileri etkilemesi veonları nasıl yönlendirdiği ele alınmıştır. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçilmekte olduğu günümüzde önderin niteliklerinde ve fonksiyonlarında değişiklikler olmuştur. Çünkü, ekonomik, sosyal ve siyasi alanda önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Bu durum çalışmamızın başka bir boyutunu oluşturur. Çalışmamızda ele alman bir diğer boyut önderin, konumu gereği, yönetsel faaliyetlerde gösterdiği tutum ve davranış biçimleridir. Önderin üyelerle iletişimi, yetki devretme düzeyi, üyeleri motivasyonunu ve örgütsel verimliliği artırma çabaları yine bu çalışmanın kapsamına dahildir. Köklü bir yönetim geleneğinin olmadığı ülkemizde, önderlik üzerine yapılan araştırmalarda, üst düzey yöneticilerin otoriter bir önderlik tarzına sahip oldukları görülmüştür. Yine Türk kamu örgütlerinde göze çarpan önemli bir nokta yönetici önderlerin kişiye yönelik olmaktan ziyade, üretime yönelik düşünmelerinin sözkonusu olmasıdır. Sonuç itibariyle, Türk kamu örgütlerindeki yönetici önderleri karakterize eden genel bir tesbit, tek ve en iyi bir önder tipinden bahsetmek zordur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study as a universal concept leadership, different Leaddership theories and managerial concept related with itself has been eximined. In addition to this, how a leader to effect his followers, responsibilities undertaken by leader and how to direct his followers in an organization has been examined. At the present time, passed to informed societies from industrial societies, to be accomplisled some differences In the functionals and qualifications of leader. Because, it have been important developments at areas economicial, social and political. This situation has been another a dimension of our dissertation. Another busject examined in my dissertation attitudes and behaviors of leuders from point of view of level of delegation and other activites for increasing productivity are also in con text of this study. Studies made on leaders In Türkiye in which there is not a wide ground of management understanding it hasbeen seen that top lever managers authoritative leadership style. Morever it has been seen that top level managers employed instate organizations are mone concerned for production than for people. Finally we con say thet In Turkish state organizations there are not any top level managers who perform an ideal leadership features.