Erzurum alt bölgesi girdi-çıktı analizi
  1. Tez No: 51854
  2. Yazar: Ş. MUSTAFA ERSUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERNİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ERZURUM ALT BÖLGESİ GİRDİ-ÇIKTI ANALİZİ Ş. Mustafa ERSUNGUR Danışman: Prof.Dr. Cevat GERNİ Jüri : Prof.Dr. Cevat GERNİ“Erzurum Alt Bölgesi Girdi-Çıktı Analizi”konulu bu çalışma, ankete dayalı tek bölgeli statik bir girdi-çıktı modeli uygulamasıdır. Ulusal, bölge ve alt bölge planlamasında iktisadi yapının ortaya konulmasının, içsel ve dışsal ekonomik ilişkilerin yönü ve hacminin belirlenmesinin amaç belirleme, karar verme ve tahminlerde önemi büyüktür. Bu konuda önemli ölçüde girdi-çıktı modelinden yararlanılmaktadır. Zira, girdi-çıktı modeli, bir muhasebe denkliği içerisinde ekonomik yapıyı belirleyebilmektedir. Bu çalışmada öncelikle iktisadi planlama, bölge ve bölge planlaması ile ilgili kavramlar açıklanarak girdi-çıktı modelinin bir tanıtımı yapılmıştır. Sonra, uygulama alanı olarak seçilen Erzurum Alt Bölgesinin sosyo-ekonomik gelişme düzeyi verilmiş ve alt bölgenin girdi-çıktı akım tablosu oluşturulmuştur. Bu tablodan girdi katsayıları matrisi, Leontief matrisi ve ters Leontief matrisi elde edilmiş, buradan alt bölgenin endüstrilerarası mal akım tablosu ve analizleri yapılmıştır. Daha sonra, Türkiye ulusal katsayıları ile Erzurum Alt Bölgesi katsayıları, regresyon denklemleri oluşturulmuş ve istatistiki testlerle karşılaştırılarak ulusal ve bölgesel katsayılar arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Ayrıca, alt bölgede yer alan endüstrilerin ileriye ve geriye bağlantı etkileri hesaplanmış ve alt bölgenin genel talep şartlarına en fazla duyarlı olan endüstrileri tesbit edilmiştir. Buna göre alt bölgede Tarım, Ormancılık, Bitkisel ve Hayvansal Yağlar imali, Diğer Kimyasal Maddeler İmali, Demir-Çelik Ana Sanayii, Diğer İmalat Sanayi ile Toptan ve Perakende Ticaret endüstrileri alt bölgenin“kilit”endüstrileri olarak belirlenmiştir. Son olarak, Erzurum Alt Bölgesi'nin üretim, istihdam, gelir çarpanları hesaplanmış ve 2000 yılı için alt bölgede tahmini nihai talep artışlarından hareketle, endüstrilerin çıktı düzeyleri girdi-çıktı projeksiyonu yöntemiyle tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D THESIS INPUT-OUTPUT ANALYSIS OF ERZURUM SUBREGION Ş. Mustafa ERSUNGUR Supervisor: Prof.Dr. Cevat GERNİ Jury : Prof.Dr. Cevat GERNİ This study covers“Input-Output Analysis of Erzurum Subregion”and an application of survey based one region static input-output model. Bringing about economic structure in the level of national, regional and subregional planning has been very important in determining the route and volume of internal and external economic relations, setting up aims, making decision, and forecasting. Therefore, input-output model determines economic structure within the accounting equivalence. In this study, first, input-output model is described, and some concepts related to economic planning, region, and regional planning are explained. Second, the socio-economic growth level of Erzurum subregion which was chosen as an application area is presented and its input-output flow table is built. Afterthat, Input coefficient matrix, Leontief matrix and Inverse Leontief matrix have been obtained from this table and then Interindustries goods flow table of the subregion is prepared. Based on this table, related analyses have been done. After national and subregion coefficients, respectively for Turkey and Erzurum, are obtained, regression equations betwen these coefficients are specified, and then differences between these two coefficients are presented by carrying out some statistical tests. Also, the forward and backward linkage effects of industries located in the subregion, are computed and industries which are more sensitive to subregion the general demand conditions of the subregion are found out. According to these findings, in the subregion, aggriculture, forestry, vegetable and animal fat production, and other chemical products manufacturing, iron-steel industry and other wholesale and retailer industries have been determined as the“key”industries. Finally, the production, employment and income multipliers of Erzurum subregion are calculated. Based on final demand increases in the subregion, the output levels of industries have been estimated by using input-output projection method for the year of 200CL ^