Sahabe ve tebliğ faaliyetleri
- Tez No: 42654
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVHİT BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
IV ÖZET YÖSEK LİSANS TEZİ ASHAB VE TEBLİ? FAALİYETLERİ Eyüp BEKİRYAZIC1 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tevhit BAKAN Bu çalışma“Ashâb ve Tebliğ Faaliyetlerini”ihtiva etmektedir, önce Kur'an ve Sünnet'in sahabeyi tebliğe sevk edişini ele aldık. Daha sonra Hz. Resûlullah'ın sahabeyi yetiştirme tarzı, onları eğitirken önem verdiği hususlar, onlara tavsiye ettiği usuller ve bunların sahabe tarafından geniş coğrafya ve farklı insan gruplarına tatbiki ana temamızı oluşturdu. Bu dönemlerde İslâm'ın bu muazzam yayılışını tarihî seyri içerisinde vermeye gayret ettik. Bu bölümden sonra kendilerinden sonra İslâmî tebliği gerçekleştirecek topluluğu da yetiştiren ashabın titiz gayretlerini ele aldık. Böylece İslamın evrensel mesajının asrı saadeti oluşturan bu güzide toplulukça diğer din sâliklerine götürülmesini ortaya koymuş olduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT faster Thesis This study includes "the actions of the companions four prophet and the way they spread Islam. First we studied on how the Quran and Sunne directed the companions of Mohammad to spread the Islam. Later on, we studied on the methods our prophet used, while he was educating his companions. On the other hand, the applicetion of these methods in different parts of the world examined we tried to sive more detailed information about the wonderful notification of Islam. Islam's Universal message, which forms the era of happines (asr-ı saadet) is put forwend in this study. Besides, this distinguished group's carrying Islam's universal message to the other religion members is presented.