Sepsiste farklı lipid içerikli parenteral nütrisyon solüsyonlarının mortalite ve suPAR üzerine etkisi
Effect on mortality and suPAR which different lipid containing parenteral nutrition solutions in sepsis
  1. Tez No: 426541
  2. Yazar: FATMA GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda, sepsisli hastalarda, prognoza etkisi olduğu düşünülen farklı lipid içerikli beslenme solüsyonlarının suPAR değerleri ve mortalite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Nisan 2014 - Mayıs 2015 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Kliniğinde, sepsis tanısı almış ve farklı lipid içerikli beslenme solüsyonu başlanmış, 18-70 yaş arası toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Kanser hastaları, Romatolojik hastalar, Menenjit, TBC, HIV (+) hastalar, APACHE II skoru 31 üstünde olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar randomize olarak soya yağı ve zeytinyağı içerikli beslenme solüsyonu verilmesine göre iki gruba ayrıldı. Hastaların yoğun bakıma kabulünde APACHE II skoruna ve takiplerinde de SOFA skoruna bakıldı. Demografik verileri, suPAR, PCT değerleri kaydedildi. Enerji gereksinimleri HARRIS-BENEDICT eşitliği ile beslenmenin yeterliliği azot dengesi ile hesaplandı. Hastaların YBÜ'de kaldığı süre gün olarak, mekanik ventilatörde kaldığı süre saat olarak kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar için 28 günlük takipler öngörüldü, exitus olan yada taburcu olan hastalar kaydedildi. Çalışmamızda, soya yağı bazlı beslenme solüsyonu ile beslenen hastalarda zeytinyağı bazlı solüsyonla beslenen hastalara göre 7. gün bakılan plazma suPAR düzeyleri yüksek bulundu fakat istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Her iki grup arasında mortalite oranları açısından anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak, farklı lipid içerikli beslenme solüsyonları ile beslenen sepsisli hastalarda mortalite oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı ancak suPAR değerleri ile mortalite arasında korelasyon olduğunu bulduk. suPAR kitlerinin maliyeti nedeniyle kısıtlı sayıda hasta ile yapılan bu çalışmanın desteklenmesi için daha fazla sayıda olguyla, sepsisli hastalarda yapılacak kontrollü klinik çalışmalara gereksinim vardır. ANAHTAR KELİMELER: suPAR, Mortalite, Soyayağı ve Zeytinyağı içerikli lipid emülsiyonları.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effect of supar on mortality and solution. Our study also are thought to influence prognosis in patients with sepsis of different lipid-enriched nutrition values. Between the dates April 2014 - May 2015, a diagnosis of sepsis and different lipid-enriched nutrition solution started, a total of 40 patients aged 18-70 years were included in the study at Gaziantep University Şahinbey Research Hospital Department of Anesthesiology and Reanimation İntensive Care in a clinic. Cancer patients, Rheumatic patients, Meningitis, TBC, HIV (+) patients, APACHE II score 31 patients were excluded from the study. Patients randomly were divided into two groups according to the diet solution provision soybean oil and olive oil. Patients on admission to the ICU, APACHE II score, and SOFA score looked at in pursuit. Demographic data, suPAR, PCT values were recorded. Energy requirements HARRIS-BENEDICT equation with the help of the adequacy of nutrition by nitrogen balance was calculated. The duration of ICU stay in days was recorded as the time in hours he's been on a mechanical ventilator. For patients included in the study 28-day follow-up predicted for patients who are discharged or exitus were recorded. In our study, soybean oil-based nutritional solution in patients fed with olive oil-based solution with 7 patients according to the Fed. Plasma suPAR levels were higher but the difference was not found statistically significant cared day (p>0.05). There was no significant difference in mortality rates between the two groups. As a result, different lipid-enriched nutrition solution is fed with a statistically significant difference in terms of mortality rates in patients with sepsis, however, we found that there is a correlation between suPAR and mortality values. suPAR performed with the patient in a limited number of Kit due to the cost of this work, for the support of many more patients with controlled clinical studies are needed to be performed in patients with sepsis. KEY WORDS: suPAR, mortality, lipid emulsions containing soybean oil and olive oil.