Sadri Ertem üzerine monografik bir çalışma
  1. Tez No: 42655
  2. Yazar: MUSTAFA PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 933
Özet
Özet Doktora Sadri Ertem Üzerine Mouogralîk Bir Çalışına Mustafa Parlak Danışman: Prof. Dr. Orhan Okay 1995. Sayfa: 888 Jüri: I W. Dr. Orhan Okay Sadri E Ertem üzerine yaptığımız bu monografik çalışına dört bölümden meydana gelmektedir. I. Bölüm; tesbit edebildiğimiz ölçülerde hikayecinin ailesi taratıldı. Ertem'in doğumundan ölümüne kadar hayalı vesikalara dayandınlarak çeşitli yönleriyle tanıtılmaya gayret edildi. Yazann liayat hikâyesinin birçok kesiflerinde rastlanılan problemlerin, tesbit edebildiğimiz kaynak ve belgelerle çözülmesine özen gösterildi. Çocukluğu, gençliği ve askerlik devresi üzerinde duruldu. Çalışmış olduğu resmî ve gayrı resmî kurumlardaki hizmetleri değalendüildi. öğretmenliği, Anadolu Ajansrndaki görevi, milletvekilliği, matbuat hayan ve yazj yazdığı basın organları ele alındı. Fizyolojik, moral ve mizaç yönleri araşurılarak fizikî, ruhî ve psikolojik portresi çizildi. lî. Bölümde; romanları kronolojik sıraya göre“özeti, romanın tanıtımı, şeklî yapısı, mesajı, vak'ası, bakı? açısı-anlatıcı problemi ve anlaum tekniği, zaman, mekân ve şahıs kadrosu”maddeleri yönlerinden ele alınarak tahlilleri yapıldı. ili. Bölümde; kitapîaş unlan büyük ve küçük hikâyelerine de, romanlarının tahlilinde uygulanan inceleme tekniği tatbik edilmiştir. IV. Bölümde; gazete ve mecmua sayfalamıda kalan hikâyelerin tesbiti yapdarak hülâsalar) ek lendi. Sonra lıikâyeleıioin genel bir değerlendirilmesine geçildi. "Fikir ve $aa'atn isimli eserinin umumî bir değeriendimıesiııe yer verildi. Gazele ve mecmualardaki yazılan taranarak çeşitli başlıklar alanda toplandı. M- E Bakanlığındaki 639 numaralı sicil dosyasından yararlanılarak yazara ait nüfus cüzdanı, fakülte diploması, askerlik terhis teskere suretleri ile kendi el yazısıyla kaleme aldığı otobiyografisi dilimize aktarıldı, özel mektııpluımdutı birkaç örnek verildi. Çalışmamızın sonuna kaynaklar, dizin ve Uıtem'e ait bazı vesikaların fotokopileri eklendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Monographic Study on Sadri E. Ertem This monographic study carried out on Sadri E. Ertem comprises of four parts. Firstly we tried to introduce Ertem's family. Basing on the documents, diverse aspects of this story-writer's life along with the problems faced at different phases of his curriculum vitae were pointed out. His childhood, youth and military service period were emphasized. His services at official and unofficial institutions were evaluated. His teaching, duty at Anatolian News Agency, membership of parliament, press life and the newspapers and magazines he contributed to were also under consideration. In the second part, his novels were analysed chronologically under the entries of abstract, definition of novel, structure, message, incident, point of view, descriptor's problem, narration technique, time, place and characters. In the third part, fictional research technique used in the review of his novels was also applied to his stories put into the form of books. In the fourth part, the stories survived in the pages of newspapers and magazines were found out and their abstracts were added. An overall evaluation of his work called“Idea and Art”was made. His writings in newspapers and magazines were scanned and put under various headings. Making use of his register file, numbered 639 in the Ministry of Education, his hand-written autobiography, the copies of his identification card, graduation certificate, military discharge paper were changed from Arabic script into latin script. Several of his personal letters were examplified. Sources, index and some photocopies of Ertem's documents were added to this work.