Medial malleol transvers kırıklarının malleol vidası, bikortikal vida, gergi bandı ve hazır gergi bandı sistemi ile fiksasyonunun biomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of malleol screw,bicortical screw,tension band and ready tension band in medial malleol transvers fractures
  1. Tez No: 426565
  2. Yazar: TOLGAHAN KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ayak bileği kırıkları kas-iskelet sistemi yaralanmaları arasında en sık karşılaşılan sorunlarından biri olup erkeklerde en sık orta yaş ve genç nüfusda görülürken (20-39 yaş), kadınlarda daha ileri yaşlarda (50-69 yaş) sık görülmektedir. Kırıkların çoğu stabil, izole malleol kırığı şeklinde ve konservatif tedavi edilirken stabil olmayan kırıklar genellikle cerrahi tedavi gerektirir. Cerrahi zamanlaması tartışmalı olmakla birlikte erken dönemde uygulanan cerrahi tedavi ile hastalar daha erken mobilize olabilmektedir. Ayak bileği kırıklarından sıklıkla cerrahi müdahele gerektiren medial malleol transvers kırıklarında hali hazırda malleol vidası, bikortikal vida, gergi bandı yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, transvers medial malleol kırıklarında yeni bir yöntem olan Hazır gergi bandı sisteminın; malleol vidası, bikortikal vida ve gergi bandı ile biomekanik olarak karşılatırılması amaçlanmıştır Tüketim amacıyla kesilmiş 2 yaşında ineklerin ön tibiaları yumuşak dokularından sıyrılarak 24 adet inek tibiası elde edildi. Bu tibialardan her biri tibiotalar eklem yüzünün 15 cm proksimalinden elektirikli testere ile kesilerek proksimal kısımları çalışma dışında bırakıldı. Distalde kalan tibiaların medial malleollerine osteotom yardımıyla transvers kırık hattı oluşturuldu ve her biri 6' şar taneden oluşmak üzere toplamda 4 gruba ayrıldı. Distal tibia medial malleol transvers fragmanlarına sırasıyla skopi eşliğinde malleol vidası, bikortikal vida, gergi bandı ve Hazır gergi bandı sistemi usulüne uygun olarak yerleştirildi. Elde edilen örnekler Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi biyomekanik laboratuarında osteotom hattınının distaline osteotom hattını geçmeyecek şekilde biomekanik deformasyon ve analize dayanıklı polietilen kalıp ile donduruldu. Gruplar aksiyel yüklenme ve deformasyonun dijital analizini yapabilen test cihazı ile sınandı. Transvers kesitte uygulanan kuvvette Hazır gergi bandı sistemi yöntemi diğer üç yönteme (Bikortikal Vida, Malleol Vidası, Gergi Bandı) göre katastrofik hasar kuvveti açısından daha yüksek kuvvetlere dayanırken ve daha dayanıklı bulunurken deplasman kuvveti açısından bir fark bulunamamıştır. Tranvers kesitteki kuvvetlerde yöntemimiz biyomekanik olarak diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında başarılı bulunmuştur. Aksial kesitte uygulanan kuvvette Hazır gergi bandı sistemi yöntemi diğer iki yönteme (Malleol Vidası, Gergi Bandı) göre katastrofik hasar kuvveti açısından daha yüksek kuvvetlere dayanmaktadır,diğer üç yönteme göre daha dayanıklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ankle fracture is one of the most common musculoskeletal problems in injuries which commonly seen in middle-aged - young male population (20-39 years) and in older women (50-69 years). While most of the fractures are stable and isolated malleolus fractures and treated with conservative treatment, unstable fractures usually require surgery. Although the timing of surgery is controversial, patients are mobilized sooner by early surgical treatment. At present malleolus screw, bicortical screws, tension band methods are used for medial malleolus transverse fractures which is a kind of ankle fracture and often require surgical intervention. In this study, biomechanical comparison of the ready tension band, which is a new method for transverse medial malleolus fracture, with malleolus screws, bicortical screw and tension band is aimed. Anterior tibia bones of cows which is cut for consumption at 2 years old, ere stripped from soft tissue and 24 cow tibias were obtained. Each of these tibia was cut with electric saws from 15 cm proximal of the tibiotalar joint surface and proximal parts were exculeded from the study. Transverse fracture line was created with osteotome on medial side of remaining distal tibia parts and separated into 4 groups which containing 6 distal tibia. Malleolus screw, bicortical screw, belt tensioners and ready belt tensioners duly placed to the transverse fragment of medial malleolus of distal tibia with scopy. Samples were frozen by biomechanical deformation and analysis resistant polythene mold at Kocaeli University Faculty of Engineering at the biomechanics laboratory. Borders of freezing were the distal parts of the osteotome line with not to exceeding line. The groups were tested with test equipment capable of digital analysis of axial load and deformation. While Ready Tension Band was more durable and resisted to higher catastrophic damage forces then other three methods (bicortical screws, screw malleoli, Tension Band), there was no significant difference between them in terms of displacement forces. Our method biomechanically has been found successful for forces applied in the transverse section as compared to other methods. Ready Tension Band method was resisted to higher catastrophic damage forces applied in axial section compared to other two methods (Screw malleolus, Tension Band) and found more durable than other three methods in forces applied axial section.