Miller sınıf I çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep ve kollajen doku matriksi kombinasyonunun tek başına kuronale kaydırılan flep ile karşılaştırılması
Clinical evaluation of coronally advanced flap with or without collagen matrix graft for the treatment of miller class I gingival recessions
- Tez No: 426571
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu randomize, kontrollü, paralel çalışmada Miller Sınıf I çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde tek başına kuronale kaydırılan flep (KKF) ve KKF'nin kollajen matriks (KM) ile birlikte kullanımının kök yüzeyini kapatmadaki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya ≥ 3 mm olan Miller Sınıf I çoklu dişeti çekilmesine sahip 20 hasta (12 bayan ve 8 erkek) dahil edildi ve iki gruba ayrılarak KKF+KM ve KKF teknikleri uygulandı. Tedavi öncesi (başlangıç) ve tedavi sonrası (12. ay) sondalama derinliği (SD), dişeti çekilmesi dikey boyutu (DÇDB), dişeti çekilmesi yatay boyutu (DÇYB), klinik ataşman seviyesi (KAS), keratinize dişeti dikey boyutu (KDDB), dişeti kalınlığı (DK), ortalama kök kapanma yüzdesi (OKKY) ve tam kök kapanma yüzdesi (TKKY), kök kapanma estetik skoru (KKES) ve hasta memnuniyeti değerlendirildi. İncelenen parametrelere ait başlangıç değerleri gruplar arasında benzerdir (p>0.05). Başlangıçta KKF+KM ve KKF gruplarında sırasıyla 3.27 ± 0.37 mm ve 3.2 ± 0.26 mm olan DÇDB değerleri; 12. ayda, 1.13±0.52 mm ve 1±0.94 mm'ye azaldı ve bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Gruplar arası karşılaştırmada, 12. ayda DK hariç incelenen parametrelerin hiçbirinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0.05). Kollajen matriks grubunun 12. aydaki DK miktarı, KKF grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05). Çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde her iki tedavi yönteminin de kök kapanması açısından başarılı sonuçlar verdiği saptandı. Kuronale kaydırılan flep ve KM uygulamasının DK'yı arttırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized, controlled, parallel study was to evaluate and compare the effect of a coronally advanced flap (CAF) alone and in combination with a collagen matrix (CM) in the treatment of Miller Class I multiple recession defects. A total of 20 patients (12 female and 8 male) with ≥ 3 mm Miller Class I multiple recessions were included. The patients were divided into two groups, CAF+CM and CAF alone. Parameters such as probing depth (PD), recession height (RH), recession width (RW), clinical attachment level (CAL), keratinized tissue width (KTW), gingival thickness (GT), mean root coverage (MRC) and complete root coverage (CRC), root coverage esthetic score (RES) and patient satisfaction were evaluated at baseline and 12 months after treatment. Baseline parameters were similar between the groups (p> 0.05). The MRC at 12 months in the CAF+CM and CAF alone group was %66.09±13.23 and %69.99±28.27, respectively. No significant difference was found among the groups in terms of MRC (p>0.05). Recession height in both groups showed a significant decrease after 12 months compared to baseline (p0.05). At 12 months, the CAF+ CM group showed a statistically significant increase in GT compared to the CAF alone group (p0.05). Although CAF+CM and CAF alone were effective in terms of root coverage for multiple recession defects, it can be concluded that the combination of CAF and a CM is more effective for increasing GT when compared to CAF alone.