Clinical evaluation of coronally advanced flap with or without platelet rich fibrin for the treatment of multiple gingival recessions
Çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep ve trombositten zengin fibrin kombinasyonunun tek başına kuronale kaydırılan flep ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 426585
  2. Yazar: ÖMÜR SAMED KUKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Miller Sınıf I çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep (KKF) ve trombositten zengin fibrin (TZF) kombinasyonunun tek başına KKF ile klinik, estetik ve hasta memnuniyeti sonuçları açısından karşılaştırılması amaçlandı. Çoklu dişeti çekilmesi ≥ 3 mm olan 20 hastadaki 49 dişeti çekilmesi araştırmaya dahil edildi ve test (KKF + TZF) ile kontrol (KKF) olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışmanın başlangıcında ve operasyondan 6 ay sonra, plak ve gingival indeks, sondalamada kanama, sondalanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), dişeti çekilmesi miktarı (DÇM), keratinize doku genişliği (KD), dişeti kalınlığı (DK), ortalama ve tam kök kapanma yüzdesi, hasta memnuniyeti ve kök kapanma estetik skoru değerlendirildi. Başlangıç DÇM, KKF+ TZF ve KKF gruplarında sırasıyla 3.20 ± 0.26 mm ve 3.36 ± 0.34 mm olarak saptandı. Başlangıç ve 6.
Özet (Çeviri)
The objective of this controlled study was to assess the clinical effectiveness of platelet rich fibrin (PRF) in combination with coronally advanced flap on root coverage, aesthetics and patient satisfaction compared to coronally advanced flap (CAF) alone for the treatment of multiple Miller Class I gingival recession defects. A total of 20 patients (10 females and 10 males) with 49 Miller Class I multiple recessions ≥3 mm were included and divided into CAF + PRF and CAF groups. At baseline and 6 months after the surgery, plaque and gingival indices, bleeding on probing, probing depth, clinical attachment level, recession height (RH), keratinized tissue height, gingival thickness (GT), and mean and complete defect coverage were evaluated. Patient satisfaction and root coverage aesthetic scores were also assessed. Baseline RH in CAF+PRF and CAF groups was 3,20 ± 0,26 mm and 3,36 ± 0,34 mm, respectively.