Clinical evaluation of coronally advanced flap with or without acellular dermal matrix graft for the treatment of multiple gingival recessions with thin tissue biotype
İnce doku biyotipine sahip çoklu çekilmelerin tedavisinde kuronale kaydırılan flep ve hücresiz dermal matriks grefti kombinasyonunun tek başına kuronale kaydırılan flep ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 342057
  2. Yazar: CAVİD AHMEDBEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada ince doku biyotipine sahip (dişeti kalınlığı (DK) < 0.8 mm), Miller Sınıf I & II çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep (KKF) ve hücresiz dermal matriks grefti kombinasyonunun tek başına KKF ile klinik, estetik ve hasta memnuniyeti sonuçları açısından karşılaştırılması amaçlandı.Dişeti çekilmesi ? 3 mm olan 24 hastadaki 48 dişeti çekilmesi araştırmaya dahil edildi ve test (KKF+ hücresiz dermal matriks grefti) ile kontrol (KKF) olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışmanın başlangıcında ve operasyondan 12 ay sonra, sondalanabilir çep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), dişeti çekilmesi miktarı (DÇM), keratinize doku genişliği (KD), DK, ortalama ve tam defekt kapanma yüzdesi, hasta memnuniyeti ve kök kapanma estetik skoru değerlendirildi.Başlangıç DÇM, KKF+ hücresiz dermal matriks grefti ve KKF gruplarında sırasıyla 3.25 ± 0.34 mm ve 3.21±0.26 mm olarak saptandı. Başlangıç ve 12 ay.
Özet (Çeviri)
The objective of this randomized, parallel and controlled study was to assess the clinical effectiveness of acellular dermal matrix graft (ADM) combination with coronally advanced flap (CAF) on complete defect coverage, esthetics and patient satisfaction compared to CAF alone for the treatment of Miller Class I & II multiple buccal recessions with gingival thickness (GT) < 0.8 mm.A total of 24 patients (12 females and 12 males) with 48 Miller Class I & II multiple recessions ?3 mm were included and divided into test (CAF+ADM) and control (CAF) groups. At baseline and 12 months after the surgery, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BoP), probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), recession height (RH), keratinized tissue height (KT), gingival thickness (GT), mean and complete defect coverage were evaluated. Patient satisfaction, root coverage esthetic score (RES) and the correlation between GT and defect coverage were also assessed.Baseline RH in CAF+ADM and CAF groups was 3.25 ± 0.34 mm and 3.21 ± 0.26 mm, respectively.