The comparison of the effectiveness of treatment options in gestastional diabetes: Diet vs. insulin treatment
Gestasyonel diyabette tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması: Diyet ve insülin tedavisi
  1. Tez No: 426575
  2. Yazar: NAZLI ŞİŞİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Şişik, N. (2016). Gestasyonel Diyabette Tedavi Etkinliklerinin Karşılaştırılması: Diyet ve İnsülin Tedavisi. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik ABD, Master Tezi. İstanbul. Gestasyonel diyabet (GDM) iyi glisemik kontrol sağlanamadığında maternal obstretik ve fetal komplikasyonlarla seyreden ciddi bir durumdur. Tedavinin temel prensibi medikal nütrisyon tedavisi (MNT) ve egzersizdir. Yetersiz kaldığı durumlarda glisemik kontrol insulin tedavisi ile sağlanır. Bu çalışmanın amacı GDM tanısı almış kadınlarda MNT ile izlenenleri insülin verilenlere kıyasla komplikasyon gelişimi açısından karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya daha önceden bilinen diyabet ve glukoz intoleransı olmayan ilk kez gebelik sırasında GDM tanısı almış 147 gebe kadın dahil edilmiştir. Tüm gebelere tanı anından itibaren, obez diyabetlerde 24kkal/kg, obez olmayan diyabetlerde 1.trimestarda 30kkal/kg 2.trimestarda 35kkal/kg'lık standard diyet uygulanmıştır. İki haftalık SMBG( kapiller kan şekeri profili) ile kontrolsüz glisemi varlığında insülin başlanmıştır. Gebelik boyunca hedef açlık kan şekeri < 95 mg /dl, 1.saat tokluk kan şekeri ise
Özet (Çeviri)
Şişik, N. (2016). The Comparison Of The Effectıveness Of Treatment Options In Gestastıonal Diabetes: Diet Vs. Insulin Treatment. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics, MSc thesis. İstanbul. Gestational diabetes mellitus (GDM) is a severe condition which progresses with maternal obstetric and fetal complications if a well glycemic control cannot be provided. The basic principal of the therapy is medical nutrition therapy (MNT) and exercise. In cases where the foregoing is inadequate, glycemic control is provided with insulin therapy. The aim of this study is to compare those who are monitored with MNT with those who receive insulin in women who are diagnosed with GDM in terms of complication growth.147 pregnant women who were diagnosed with GDM during the pregnancy for the first time but had no previously known diabetes and glucose intolerance were recruited into this study. In all pregnant women, 24kcal/kg standard diet was applied in obese diabetes, 30kcal/kg in non-obese diabetes in the 1st trimester and 35kcal/kg in the 2nd trimester as from the diagnosis establishment. In the presence of uncontrolled glycemia with two weeks of SMBG (capillary blood glucose profile), insulin was started. Fasting blood glucose targeted was determined as < 95 mg /dl and 1st hour postprandial blood glucose as