The effects of polypharmacy on plasma concentrations of therapeutic drug monitoring in patients with dependence and bipolar disease: A retrospective study for Turkish population
Depresyonlu ve bağımlı hastalarda polifarmasinin ilaç izlem plazma konsantrasyonuna etkisi: Türk toplumuna yönelik retrospektif bir çalışma
  1. Tez No: 426574
  2. Yazar: EMİNE YÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı polifarmasinin yaygınlığını ve terapötik ilaç düzeylerine olan etkisini ve aynı zamanda hastaların bireysel ve klinik uygulama özelliklerinin polifarmasi ile ilişkilerini araştırmaktır. Veriler, NP hastanelerinde bulunmuş olan 1.530 hastanın 12.734 kayıdına aittir. İlaç sayısından kaynaklanan değişiklikler, zaman içerisinde terapötik ilaç düzeyine ciddi risk oluşabilmesi ve biyokimyasal parametreler incelenmiştir. Rutin klinik uygulamanın bir parçası olan; antidepresan ve antipsikotik ilaçların kan ilaç düzeyleri ile birlikte, açlık kan şekeri, AST, ALT, kreatinin ve üre değerleri yatan hastaların dosyasından kaydedildi ve retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 35.23 ± 0.12'dir. Tüm hastaların reçetelerindeki toplam ilaç sayısı ortalama 6.51 ± 0.26'dır. Erkek hastalarda toplam ilaç sayısı ortalama 6.69 ± 0.03, ve kadın hastalar için 6.14 ± 0.04'dir. İlk olarak; ilaç sayısının tanı, yaş ve kan kimyasalları üzerine olası etkileri incelendi. İlaç sayısındaki anlamlı deşiklikler şu şekildeydi; Alkol bağımlılığı olan hastalarda ortalama ilaç sayısı arttı (7.86±0.08), madde bağımlılığı olan hastalarda daha az arttı (6.51±0.03); 20-29 yaş grubunda daha az arttı (5.97 ± 0.03); 70 yaş üstü hasta grubunda daha çok arttı (9.3±0.15). İlaç sayısı açlık kan şekeri düzeyini hiç bir grupta değiştirmedi. Açlık kan şekeri düzeyi, diğer tanı gruplarıyla karşılaştırıldığında, madde bağımlılığı grubunda anlamlı bir artış gösterdi. İlaç sayısı, yaş, tanı ve cinsiyetin ALT düzeyleri üzerine de etkileri incelendi, fakat anlamalı bir etki gözlenmedi. AST düzeyleri ilaç sayısı ve yaşla değişmedi fakat cinsiyet ve tanılar AST düzeylerini anlamlı olarak değiştirdi. Kreatinin düzeyleri ilaç sayısı ile değişmedi, fakat cinsiyet, yaş ve tanı kreatinin düzeylerini değiştirdi. İlaç sayısı ve kreatininin düzeyleri arasındaki korelasyonun katsayısı erkeklerde r =0.27 ve kadınlarda r =-0.209 dir. İlaç sayısı, cinsiyet, yaş ve tanı, üre düzeyleri üzerinde anlamlı değişiklikler gösterdi. Erkek hastalarda ve bipolar bozukluğu olan hastalarda ilaç sayısı, üre düzeyini arttırdı. Kadın hastalarda, 13 ve daha fazla ilaç kullanımı üre düzeyini diğer ilaç gruplarından daha fazla yükseltti. İkinci olarak; ilaç sayısının ilaçların serum konsantrasyon düzeylerine etkileri incelendi. İlaç sayısı anlamlı olarak; 4-6 ve 7-9 ilaç kullanan hasta gruplarında aripiprazol konsantrasyonunu arttırdı; 7-9 ve 13 ve daha fazla ilaç kullanan gruplarda bupropion konsantrasyonlarını azalttı; 4-6, 7-9, 10-12 ve 13 ve daha fazla ilaç kullanan gruplarda plazma klomipramin konsantrasyonlarını azalttı; 7-9, 10-12 ve 13 ve daha fazla ilaç kullanan gruplarda plazma pregabalin konsantrasyonlarını arttırdı; plazma sulpirid konsantrasyonunu tüm ilaç gruplarında arttırdı; 7-9 ve 10-12 ilaç kullanan gruplarda plazma valproik asit konsantrasyonunu azalttı; 4-6, 7-9, 10-12 ve 13 ve daha fazla ilaç kullanan gruplarda plazma zuklopentiksol konsantrasyonunu arttırdı. Suistimal edilen ilaçların konsantrasyonları incelendiğinde, ilaç sayısı anlamlı olarak; 7-9, 10-12 ve 13 ve daha fazla ilaç kullanan gruplarda plazma benzodiazepine konsantrasyonunu arttırdı; plazma fensiklidin konsantrasyonunu değiştirmedi; plazma ekstazi konsantrasyonunu 1-3 ilaç kullanan grup hariç tüm ilaç gruplarında arttırdı; tüm gruplarda opioid konsantrasyon düzeyini değiştirmedi. Sonuç olarak; bu çalışma ilaç sayısı ve alkol bağımlılığı yanında ilaç sayısı ve yaş arasında da anlamlı bir korelasyon bulunduğunu gösterdi. İlaç sayısı açlık kan şekerini, ALT ve AST düzeylerini değiştirmedi fakat kadınlarda kreatinin düzeylerini, hem erkeklerde ve hem de kadınlarda üre düzeylerini arttırdı. İlaç sayısı; aripiprazol, bupropiyon, pregabalin, sülpirid, zuklopentiksol, benzodiazepine ve ekstazi plazma düzeylerini analamlı olarak arttırdı fakat klomipramin ve valproik asit plazma düzeylerini azalttı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the prevalence of polypharmacy and its effects on the changes of therapeutic drug levels and also to examine patient and practice characteristics associated with polypharmacy. Data for all 12.734 registrations pertaining to 1.530 inpatients were from NP Hospitals. Aim of the study is to analyze the changes related to the number of drugs and to detect the risk of potentially serious therapeutic drug levels and biochemical parameters over time. As part of clinical routine; serum levels of antidepressants, antipsychotics, fasting blood sugar, AST, ALT, creatinine, urea were recorded from patients' charts of in-patient and evaluated retrospectively. The mean age for all patients was 35.23 ± 0.12 (Mean ± SEM) years. The average of total prescribed drugs for these hospitalized patients is 6.51 ± 0.26 (range, 1-23) drugs. For male, it is 6.69 ± 0.03 (range, 1-21) and for female it is 6.14 ± 0.04 (range, 1-23) drugs. Firstly, the probable effects of polypharmacy on diagnostic types, age and blood chemistry values were examined. Significant increases were observed about the number of drugs in patients with alcohol dependence (7.86±0.08), substance dependence (6.51±0.03); and also number of drugs were highest in their late years. Greater than 70 years old it was (9.3±0.15) and in 20-29 age group it was (5.97 ± 0.03). The number of drugs did not change the levels of fasting blood glucose. The levels of fasting blood glucose (FBG) were increased significantly in diagnosis of substance dependence groups compared to other diagnosis groups. The effects of number of drugs, age, diagnosis and gender on ALT levels were also analyzed but not observed significant effects on ALT. AST levels were not changed by the number of drugs and age, but the gender and diagnosis of the patients significantly changed AST levels. Creatinine levels were not changed by the number of drugs, but the gender, age and diagnosis changed the levels of creatinine. Pearson correlation coefficients between the number of drugs and creatinine levels were r =-0.27, r =-0.209 of male and female, respectively. The number of drugs, gender, age, and diagnosis indicated significant changes on the levels of urea. In male patients group and patients with bipolar disorder, the number of drugs increased the levels of urea. In female patients group, 13 and upper amount of drugs increased the levels of urea more than the other number of drug groups. Secondly, the effects of number of drug on plasma concentrations of drug were analyzed. The number of drug significantly; increased the plasma concentrations of Aripiprazole in 4-6 and 7-9 drug used groups; decreased the plasma concentrations of Bupropion in 7-9 and 13 and upper amount of drugs used groups; decreased the plasma concentrations of Clomipramine in 4-6, 7-9, 10-12 and 13 and upper amount of drug used groups; increased the plasma concentrations of pregabaline in 7-9, 10-12 and 13 and upper amount of drugs used groups; increased sulpiride plasma concentrations in all drug groups; decreased the plasma concentrations of valproic acid in 7-9 and 10-12 drugs group, except 13 and upper drugs group ; increased the plasma concentrations of Zuclopenthixol in 4-6, 7-9, 10-12 and 13 and upper amount of drugs groups. When examined the plasma concentrations of drug abuse, the number of drugs significantly; increased the plasma concentrations of benzodiazepine in 7-9, 10-12 and 13 and upper amount of drugs used groups; not changed the plasma concentrations of phencyclidine; increased plasma concentrations of ecstasy in all drug groups, except 1-3 drugs used group; not changed the plasma concentrations of opioids in all drug groups. As a conclusion, the study showed that there were significant correlations between the number of drugs and alcohol dependence, and also between the number of drugs and age. The number of drugs did not change FBG and ALT and AST levels, but increased creatinine levels in female patients, and urea levels in both male and females. The number of drugs significantly increased the plasma levels of aripiprazole, bupropion, pregabaline, sulpiride, zuclopenthixol, benzodiazepine, ecstasy and opiate but, decreased clomipramine, valproic acid.