Preparation and evaluation of transferosomes loaded with antiwrinkle agents
Birden çok kırışıklığı önleyici madde taşıyan transferozomların hazırlanışı ve değerlendirilmesi
- Tez No: 426590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MD. ABDUR ROUF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kırışık derinin hücre-dışı matriks dejenerasyonu ve yüksek pH'ı mantıksal olarak matriks metalloproteinaz inhibitörü, örneğin, etilendiamintetraasetik asit (EDTA) ve yaklaşık 5.5 civarında bir formülasyon pH'ı gerektirir. Glikolik asit gibi alfa-hidroksi asitler, güneş ışınlarının hasar verdiği cildi iyileştirir. E vitamini (α-tokoferol) deri membranının bir antioksidan koruyucusudur. Derinin altına bu kırışık önleyen maddeleri taşımak için deforme olabilen lipit veziküller, transferozomlar, iyi bir seçim gibi görünmektedir. Çünkü, hem suda hem lipidte çözünür maddeleri taşıma ve derinin gözeneklerinden geçebilme özelliğine sahiptir. İnce film tabakası yöntemi ile transferozomların hazırlanışında hidrojene fosfatidilkolin ve Tween 80 kullanılmıştır. Lipozomlar hazırlanırken Tween 80 yerine kolesterol kullanılmıştır. Bunların hazırlanması sırasında E vitamin, glikolik asit ve EDTA, hem transferozom hem de lipozom içine yüklenmiştir. Lipit filmlerin hidrasyonu esnasında fosfat tamponlu tuzlu su (PBS, pH 5.5) kullanılmıştır. Transferozom ve lipozomların ortalama boyutları sırasıyla 50 ve 177 nm olarak ölçülmüştür. Bunların polidispersite endeksleri, sırası ile 0.244 ve 0.374 olarak hesaplanmıştır. Bu değerler, veziküllerin homojen olduğunu göstermektedir. Beklendiği gibi bunların zeta-potansiyelleri, 0.9 ile 1.0 mV arasında olup ihmal edilebilir düzeydedir. Validasyonu yapılmış UV-VIS spektrofotometri ölçüm sonuçlarına göre, transferozomlara E vitamini yükleme veriminin (% 96.66) lipozomlara göre (% 86.71) daha iyi olduğu görülmüştür; lipid – vitamin oranına bakıldığında 100 mM lipid başına sırasıyla 3.41 ve 3.05 mM E vitamini yüklenmiştir. Son olarak, lipid vezikülleri Carbopol Ultrez 21 ve Carbopol 934 polimerleri kullanılarak hazırlanan jellere eklenerek E vitamini, glikolik asit ve EDTA'nin son konsantrasyonları sırası ile % 0.005, % 1.0 ve % 0.1 (a/a) olarak ve jellerin pH'ları ise 5.0 ile 6.2 arasında belirlenmiştir. Hazırlanmış dört jel formülasyonlarının her birine ait reogramlar verim değerine sahip bir plastik davranış göstermiştir. Polimeri Carbopol Ultrez 21 olan ve sırasıyla transferozom ve lipozom eklenen jellerin plastik viskozitesi 1.9925 ve 1.9692 cP, polimeri Carbopol 934 olan jellerin viskozitesi ise 0.5368 ve 0.5851 cP olarak hesaplanmıştır. Jellerin viskozitesine vezikül tiplerinin hiçbir etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak, kırışıklık önleyen birden çok madde taşıyan bu transferozomlar in vivo etkinliğinin değerlendirilmesi için uygun adaylardır.
Özet (Çeviri)
The degeneration of extracellular matrix and higher pH of wrinkled skin logically require matrix metalloproteinase inhibitor, eg, ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) and formulation pH of around 5.5. Alpha-hydroxy acid, eg, glycolic acid improves photodamaged skin. Vitamin E (α-tocopherol) is an antioxidant protectant of skin membrane. For carrying these multiple antiwrinkle agents deeper into the skin, deformable lipid vesicle, transferosome, seems to be a good choice as, at the same time, they have the capability to load both water- and lipid-soluble agents and to penetrate through tiny skin pore. Hydrogenated phosphatidylcholine and Tween 80 were used to prepare transferosome by thin-film method. Liposome was prepared in the same way except Tween 80 was replaced by cholesterol. Vitamin E (α-tocopherol), glycolic acid and EDTA were loaded into both transferosome and liposome during their preparation. Phosphate buffered saline (PBS, pH 5.5) was used during hydration of lipid films. The average sizes of transferosome and liposomes were 50 and 177 nm, respectively. Their polydispersity indexes, 0.244 and 0.374, respectively, showed that they were homogenous in sizes in each class. As was expected their zeta-potentials were negligible, namely, 0.9 to 1.0 mV. As measured by a validated UV-VIS spectrophotometric method, the vitamin E loading efficiency of transferosome, 96.66 %, was better than that of liposome, 86.71 % with a vitamin E to lipid ratio of 3.41 and 3.05 mM per 100 mM lipid, respectively. Finally, the lipid vesicles were incorporated separately into Carbopol Ultrez 21 and Carbopol 934 gels with a final concentration of vitamin E, glycolic acid and EDTA in gels being 0.005, 1 and 0.1 % (w/w), respectively, and a pH of 5.0 – 6.2. Rheograms of all the four gel formulations showed a plastic behavior with a yield value. The plastic viscosities of these gels were 1.9925 & 1.9692 cP for transferosome and liposome in Carbopol Ultrez 21 and 0.5368 & 0.5851 cP in Carbopol 934. There was no effect of vesicle types on gel viscosity. To conclude that transferosome loading several antiwrinkle agents is a suitable candidate for evaluation for in vivo efficacy.