Diz osteoartritli hastalarda kinezyolojik bantlamanın dinamik denge ve fonksiyonellik üzerine kısa dönem etkisinin araştırılması
The short term effects of kinesio taping on dynamic balance and functionality in patients with knee joint osteoarthritis (OA)
  1. Tez No: 426598
  2. Yazar: SEDA YAKIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Osteoartrit (OA), ağrı ve dereceli olarak eklem kartilaj kaybı ile karakterize kronik bir hastalıktır. OA bireylerin günlük yaşam aktivitelerini ve yaşam kalitelerini önemli derecede etkileyen bir problem olması nedeniyle dikkatle ele alınmalıdır. Bu nedenle diz OA'lı hastalarda; kinezyolojik bantlamanın (KT) dinamik denge ve fonksiyonelliğe kısa dönem etkilerini incelemek için bu çalışma planlandı. Çalışmaya katılan 30 diz OA'lı hastanın (ort. yaş; 65,80±10,38 yıl, kadın; 30) günlük yaşam aktiviteleri Kısa Form (SF-36) anketi, diz OA dereceleri diz incinme ve osteoartrit sonuç skoru (KOOS), dinamik dengeleri Libra dinamik denge cihazı ile değerlendirildikten sonra; kuadriceps femoris ve hamstring kaslarına kas tekniği, patella altına ise ligament tekniği ile kinezyolojik bantlama uygulandı. Tüm olguların dinamik dengeleri, yaşam kaliteleri, diz yaralanma ve incinme skorları; kinezyolojik bantlama öncesi (KT-1), uygulamadan 30 dakika (KT-2) ve 2 gün sonra (KT-3) değerlendirildi. Analiz sonuçlarına göre etkilenmiş taraf dinamik denge (kinezyolojik bantlama uygulanan diz), etkilenmemiş taraf dinamik denge ve bilateral dinamik denge incelendiğinde; her üç dinamik denge sonucunda da gelişme saptandı (p>0.05). Ancak etkilenmiş (bantlanan) taraftaki gelişmenin istatistiksel anlamlılık düzeyi daha yüksekti (p=0.001). SF-36'nın fiziksel komponent skorlarının tümünde bantlamadan 2 gün sonra istatistiksel anlamlı bir artış görüldü (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
OA is a chronic disease characterized by loss of joint cartilage and pain. Due to the fact that OA affects significantly daily living activity and quality of life of patient, it should be handled carefully. Therefore, the aim of this study is to investigate the short term effects of kinesio taping on dynamic balance and functionality among patients with knee joint OA. The study included 30 participants who were diagnosed with OA (mean age 65, 80±10, 38 years; female: 30). Libra computerized balance device was used for dynamic balance assessment. Patients were evaluated by using the Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), Short Form 36 (SF-36) Health Survey. Patients were submitted to Kinesio Taping on the Hamstring, the Quadriceps muscles and infrapatellar region of the affected limb. Measurements were recorded at baseline, 30 minutes after kinesio taping and 2 days later.