Diz osteoartriti olan hastalarda fizik tedavi uygulamalarının ve kinezyolojik bantlamanın kinezyofobi üzerine ve kuadriceps kasının kalınlığı üzerine etkisi
The effect of physical therapy modalities and kinesio taping on kinesiophobia and thickness of the quadriceps muscle in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 790069
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, diz osteoartriti olan hastalarda aynı izometrik ve izotonik egzersizin ve bu egzersize ek olarak uygulanan kinezyo bantlamanın ve fizik tedavi ajanlarının hastalarda kinezyofobi düzeyine, ultrason cihazıyla ölçülen kuadriseps kası kalınlığına olan etkisini araştırmaktır. Bu etkiyi araştırmak için Abant İzzet Baysal Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ve Rehabiliyasyon Eğitim Araştırma Hastanesine diz ağrısı şikayetiyle başvuran ve American College of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre osteoartrit tanısı konmuş ayrıca Kellgren-Lawrence evrelemesine göre evre 2 ve evre 3 osteoartriti olan 90 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Prospektif olarak planlanan çalışmada hastalar üç gruba randomize olarak ayrıldı. 1. gruba dört hafta boyunca haftada üç gün, günde ise yarım saat olmak üzere izometrik diz egzersizleri verildi. 2. gruba her gruba verilen bu egzersiz programına ek olarak kinezyo bant tedavisi uygulandı. Kinezyo bant tedavisi hafta üç gün olmak üzere toplamda iki hafta boyunca uygulandı. 3. gruba ise diğer gruplara da aynı şekilde verilen egzersiz tedavisinin yanında toplamda iki hafta boyunca on seans olarak konvansiyonel fizik tedavi ajanları verildi. Fizik tedavi hotpack, terapötik ultrason ve tens tedavilerinden oluştu. Tüm hastalar tedavi öncesinde ve sonrasında Vizüel Analog Skala (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), TAMPA Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Ayrıca tüm hastaların tedavi öncesi ve sonrası tanısal ultrason cihazıyla kuadriseps kası kalınlığı ve vastus intermedius kası kalınlığı ölçüldü. Tüm gruplarda VAS, TAMPA, WOMAC değerlerinde düzelme görüldü ve bu düzelme istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bu düzelmeler gruplar arası değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Tüm gruplarda tedavi sonrasında kuadriseps kası kalınlığı ve vastus intermedius kası kalınlığı tedavi öncesine göre arttı. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Gruplar arası değerlendirildiğinde kuadriseps kası kalınlığı ve vastus intermedius kası kalınlığı açısından grupların arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Bu bulgular, egzersiz tedavisinin hastaların VAS, WOMAC, TAMPA ölçeklerinde düzelme sağlayabileceği ve kuadriseps ve vastus intermedius kası kalınlıklarında artış sağlayabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of isometric and isotonic exercise, kinesio taping in addition to this exercise and physical therapy in addition to this exercise on the level of kinesiophobia and thickness of quadriceps muscle in patient with knee osteoarthritis. In order to investigate this effect 90 patients who applied to Physical Therapy and Rehabilitation Hospital of Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine with the knee pain complaint were included. These patients diagnosed with osteoarthritis according to the criteria of the American College of Rheumatology (ACR). Patients with stage 2 and 3 according to Kellgren Lawrence Classification were included this study. It was planned as randomized and prospective. The patients were randomly divided into three group. Group 1 was given isometric knee exercises three times a week, half an hour a day during four weeks. Group 2 was given kinesio tape theraphy in addition to this exercises program. Kinesio tape treatment was applied three times a week for two weeks. Group 3 was given convantionel physical therapy ten sessions for two weeks in addition to exercises program. Physical therapy consisted of hotpack, therapeutic ultrasound and tens treatments. All patients were evaluated with the Visual Analog Scale (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), TAMPA Kinesiophobia Scale before and after treatments. In addition, quadriceps muscle thickness and vastus intermedius muscle thickness were measured with a diagnostic ultrasound device before and after treatments of all patients. Improvements in VAS, WOMAC, TAMPA Scale were observed in all groups. This improvement was statistically significant. When this improvements were evaluated between the groups, no statistically significant difference was found. Quadriceps muscle thickness and vastus intermedius muscle thickness increased after treatments in all groups compared to before treatment. This increase was statistically significant. When this improvements were evaluated between the groups, no statistically significant difference was found. This findings showed that exercise therapy could improve patients' VAS, WOMAC, TAMPA values and increase quadriceps muscle thickness and vastus intermedius muscle thickness.