Farklı zirkonia tam seramik sistemlerinin translusensi özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of translucency properties of different zirkonia all ceramic systems
  1. Tez No: 426597
  2. Yazar: NAZLIHAN KOZ FAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
. Ytrium ile kısmen stabilize edilmiş polikristalin zirkonia (Y-TZP), üstün mekanik özellikleri ile tam seramik restorasyonlarda tercih edilen alt yapı materyali haline gelmiştir. Ancak polikristalin içeriği nedeniyle opasitesinin fazla olması optik özelliklerini kısıtlamaktadır. Bu nedenle, Y-TZP alt yapıların üzerlerine veneerleme yapılarak renk ve translusensi özellikleri arttırılarak daha estetik restorasyonlar oluşturulmaya çalışılmaktadır. Zirkonia seramiklerin estetik özelliklerini arttırmak ve veneer seramik zirkonia alt yapı birleşiminin olumsuz sonuçlarını engellemek amacı ile piyasaya veneerleme gerektirmeyen monolitik zirkonia materyalleri sürülmüş ve yüksek translusensi özellikleri ile de alt yapı - veneer sisteme alternatif olmuşlardır. Bu tez çalışmasının amacı, A2 renginde üretilmiş farklı zirkonia altyapı - veneer seramik sistemleri ile monolitik zirkonia sistemlerinin translusensi özelliklerini karşılaştırmaktır. Çalışmada 2 farklı Y-TZP sisteminin optik özellikleri, aynı firmalara ait 2 farklı monolitik sistemle kıyaslanmıştır. Ceramill ve Lava sistemlerinden A2 renginde ve 0.5 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler hazırlanmıştır (n=10). Alt yapı örneklerine sistemlere uygun olan IPS e.max Ceram veneer seramiği ve glaze işlemi uygulanmış ve kalınlık 1,5 mm olacak şekilde bitirilmiştir. Ceramill Zolid ve Lava Plus Yüksek Translüsens Zirkonia sistemlerinden de 1,5 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler hazırlanmıştır (n=10) ve sistemlerin önerdiği boyama kitleri kullanılarak A2 renginde bitirilmiştir sonrasında da sistemlere uygun glaze materyali ile glazelenmiştir. Üç kez translusensi ölçümü yapılmış ve ölçümler spektrofotometre CM-2500d/2600d ile gerçekleştirilmiştir. Translusensi değerleri kontrast oran metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Birinci ölçüm; Ceramill ve Lava sistemlerine ait 0.5 mm kalınlıktaki altyapı örneklerinde, ikinci ölçüm; altyapı örneklerine 1.0 mm kalınlığında veneer seramik materyali eklendikten sonra monolitik zirkonia grupları ile beraber 1.5 mm kalınlıkta glaze uygulamasından önce, üçüncü ölçümler ise; tüm gruplara glaze işlemi uygulandıktan sonra yapılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov- Smirnov testi ile değerlendirilmiş ve parametrelerin normal dağılıma uygun olmadığı saptanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında parametrelerin dört grup arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test kullanıldı. Parametrelerin grup içi karşılaştırmalarında ise Friedman testi ve Wilcoxon işaret testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
. Partially stabilized zirconia with yttrium (Y-TZP) has become the preferred core material in all ceramic restorations with superior mechanical properties. Due to its polycrystalline composition, it is more opaque that is limited its optical properties. For this reason, Y-TZP core materials have to be veneered for increasing their colour and translucency properties to obtain more estetic restorations. To increase estetic properties of zirconia ceramics and to eliminate the veneering failure could be a fabrication of monolithic zirconia which consists of a single zirconia material without any veneering. The monolithic zirconia material is to be an alternative to core-veneer system with their high translucency properties. The purpose of this study is to compare translucency properties of the different core- veneer ceramic systems to different monolithic systems these are made of A2 colour. In the study, optical properties of 2 different Y-TZP systems compare with the 2 different monolithic sytems these are made by same manufacturers of Y-TZP systems. 10 disc- shaped specimens its thichness are 0.5 mm preperad for each Ceramill and Lava systems (n=10). On the core specimens are added IPS e.max Ceram veneer ceramic which is suitable to zirconia systems and finished final thickness is 1.5 mm. 10 disc shaped specimens its thickness are 1.5 mm preperad or each monolithic zirconia groups which are Ceramill Zolid and Lava Plus High Translusens zirconia (n=10) and finished in A2 colour by using colouring liquid which is advanced by systems. There transluceny measurements are made with the spectrophotometer CM- 2500d/2600d to use the contrast ratio method. First measurement was made between Ceramill and Lava core samples. Second was made after veneer ceramic materials added on the core specimens between Ceramill and Lava and also monolithic zirconia groups before glaze procedure. Third measurement was made between all groups after glaze procedure. In the end of the study, parameters were evaluated with the Kolmogorov-smirnov test and detected they are not suitable for normal distribution. When the datas of the study are evaluated, comparison of the parameters between four groups were performed Kruskal Wallis test. Comparison of two groups were performed Mann Whitney U test. And comparison of the parameters in groups were performed Friedman and Wilcoxon Sign tests.