Lateral epikondilitte kesikli ultrason ve ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliğinin araştırılması
The research of pulsed ultrasound and extracorporeal shock wave theraphy treatments in lateral epicondylitis
- Tez No: 426607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Lateral epikondilit tedavisine yönelik birçok uygulama olmasına rağmen en iyi uygulama hakkında bir uzlaşmaya henüz varılamamıştır. Bu çalışmanın amacı kesikli US ve ESWT'nin lateral epikondilit tedavisindeki etkinliğini tespit etmek ve bu iki tedavinin etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya lateral epikondilit tanısı konmuş 46 hasta (21 kadın, 25 erkek) alındı. Hastalar kesikli US (n=23 ) ve ESWT (n=23) gruplarına kapalı zarf yöntemiyle randomize edildi. Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Birinci gruba 1,5 W/cm² 1 MHz dozda, 10 seans, iletici ajan olarak akuasonik jel kullanılarak kesikli US tedavisi uygulandı. İkinci gruba ağrılı noktaya 8 Hz, 1.8 bar, 2000 atım, önkol kasları üzerine ise 10 Hz, 1.8 bar, 2000 atım, 3 hafta boyunca haftada bir kez olacak şekilde uygulandı. Her iki gruba egzersiz verildi. Hastaların genel ağrı düzeyleri visüel anolog skala (VAS) ile değerlendirildi. Lateral epikondilit tanı testleri olan dirençli el bileği ekstansiyon testi, dirençli orta parmak ekstansiyon testi, pasif el bileği fleksiyon testi esnasındaki ağrı düzeyi VAS ile ölçüldü. Fonksiyonel değerlendirme Duruöz'ün yöntemi (Duruöz's Hand Index: DHI) ile yapılmıştır.Yasam kalitesi SF36 kısa form ile degerledirildi. Değerlendirmeler tedaviden önce tedavi sonrası ve tedavi sonrası birinci ayda yapıldı. Değerlendirmeler fizyoterapist tarafından uygulandı. Çalışmanın sonunda, kesikli US ve ESWT tedavisi alan hastalarda tüm değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı (p0,05). Lateral epikondilitte kesikli US ve ESWT tedavilerinin klinik bulgular üzerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Lateral epikondilitte kesikli US ve ESWT tedavileri arasında istatiksel olarak anlamlı fark tesbit edilememiştir. Çalışmamızın sonunda fizik tedavi uygulamaları olan kesikli US ve ESWT tedavilerinin lateral epikondilitte etkili tedaviler olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Variable interventions are present for lateral epicondylitis treatment but there is no consensus about which one is the best. The aim of this study was to determine and compare the effectiveness of pulsed ultrasound (US) and extracorporeal shock wave theraphy (ESWT) in lateral epicondylitis treatment. 46 patients (21 female, 25 male) with lateral epicondylitis were enrolled in this study. They were randomized as Pulsed US (n=23 ) and ESWT (n=23 ) groups by closed envelop method. The US therapy 1,5 W/cm² 1 MHz dose for ten sessions with aquasonic gel as conductive agent applied to first group. The second group received 8 Hz, 1.8 bar, 2000 pulses appiled on trigger point and 10 Hz, 1.8 bar, 2000 pulses on forearm muscles for three weeks as a session per week. Both gruops received excersise program. Patiens general pain levels were evaluated by visual anolog scale (VAS). The diagnostic test for as resistive wrist extension, resistive third phalanx extansion and passive wrist flexion tests were performed and pain levels recorded by VAS. Duruoz method (Duruöz's Hand Index:DHI) was used for functional assesment. SF36 was used for assesment of quality of life. Assessments were performed before treatment, immediately after treatment and one month after treatment. All evaluations were performed by physical therapist. As a results of the study, statistically significant improvement in all variables was detected in pulsed US and ESWT patients (p0,05). Pulsed US and ESWT in lateral epicondylitis treatment has positive effects on clinical symptoms. There is no statistically significant difference between Pulsed US and ESWT treatments. As a result of the study, the Pulsed US and ESWT treatments are beneficial treatments for lateral epicondylitis.