Farklı marka implant abutmentlarının preparasyonu sırasında oluşan sıcaklığın değerlendirilmesi
Evaluation of temperature occurrence during preparation of different brand implant abutments
  1. Tez No: 426608
  2. Yazar: SELEN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İmplant tedavisi, gelişen teknoloji sayesinde tek diş eksikliklerinde, parsiyel ve total dişsizlik vakalarında sıklıkla kullanılan başarılı bir tedavi seçeneğidir. İmplant abutmentlarının, üzerine yapılacak proteze yer hazırlamak amacıyla oklüzal yüksekliklerinin ayarlanması, marjinlerinin düzenlenmesi veya retansiyonu arttırmak için yüzeylerine retansiyon oluklarının açılması için prepare edilmeleri gerekmektedir. Preparasyonlar sırasında sürtünmeye bağlı oluşacak ısının implant yüzeyine geçerek, alveol kemiğinde sıcaklık artışına neden olması osseointegrasyonu olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı farklı markalara ait değişik geometrilerdeki abutmentların preparasyonu sırasında implant yüzeyinde oluşacak sıcaklık artışının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Toplamda 40 adet yeni implant (Straumann Bone Level, Straumann Standart Plus, Astra, Zimmer) bir yüzeyleri açıkta kalacak şekilde, yer düzlemine paralel olarak akrilik rezin içine gömüldü. Abutmentlar firmaların önerdiği kuvvetlerde torklandıktan sonra her bir marka kuru ve sulu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kuru grubundaki abutmentlar elmas frez ile oklüzal yüzeylerinden 30 saniye süreyle 1,5 mm indirgenirken, sulu grubundaki abutmentlara aynı işlem su soğutması altında yapıldı. Deney düzeneğinin karşı tarafına yerleştirilen termal kamera (FLIR T640) ile oklüzal indirgenme işlemi sırasında implant yüzeyinde oluşan sıcaklık değişim değerleri kaydedildi. Her bir implantın koronal, orta ve apikal 1/3 bölgelerinde 0., 5., 15. ve 30. saniyelerinde oluşan sıcaklık değişim değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Osseointegrated implants due to improved technology, is an acceptable and successful treatment option for partially and fully edentulous patients. Implant abutments needs to be prepared to arrange the margins, adjust the occlusal height or to prepare a retention groove. The temperature increase in alveolar bone according to the heat formed due to friction during the preparations affects the osseointegration negatively. The purpose of this study is to evaluate the temperature occurrence on the implant surface during preparation of the abutments of different brands that has different geometries. Total of 40 implants (Straumann Bone Level, Straumann Standart Plus, Astra, Zimmer) embedded in an acrylic resin block with one surface exposed. After the abutments were torqued according to the instructions, each brand was separated into two subgroups each including cooling with water irrigation and dry preparation. Abutments in dry preparation groups reduced 1,5 mm occlusally with diamond burs while the same process was performed under water cooling for water irrigated group. Temperature increases during the occlusal reduction were recorded with the thermal camera (FLIR T640) placed across the experimental setup. The changes in the temperature values were calculated for coronal, middle and apical 1/3 of each implants at 0, 5, 15 and 30 seconds.