OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin inşaat sektöründe uygulanması
- Tez No: 426642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da küreselleşmenin hız kazanması, endüstriyel üretimlerin hızla uyum sürecine girmesi, son yirmi yılda ithalat-ihracat sirkülasyonunun büyümesine ve çalışanların yüzdelik dağılımının sanayi sektörüne yönelmesine zemin oluşturmuştur. Bu imkânlar beraberinde iş kazaları ve meslek hastalıklarının artmasını da hissedilir derecede etkilemiştir. Büyük oranda yönetimsel eksikliklerden doğduğu aşikâr olan iş kazaları ve meslek hastalıkları, başta küresel ekonomiyi olmak üzere işgünü ve insan kayıplarını meydana getirmektedir. Bu durumda teknolojinin insana, insanın da teknolojiye ayak uydurmasında, çalışma ortamında kullanılacak ekipmanın seçiminde, teknoloji esaslı imalatların paralelinde idari ve mühendislik önlemlerinin yetersiz kalmasında, eğitim ve oryantasyonun doğru zamanda ve yeter sürede verilememesinde büyük pay vardır. Bu sebeple 'OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi' politikasının oluşturulması, yasal gerekliliklerin tüm çalışanlar tarafından bilinerek doğru uygulanması, yönetim programının devamlı olarak kontrol altında tutulması ve önlemlerin önceden belirlenip düzeltici önleyici faaliyetlerin sürekli izlenmesiyle iş kazaları ve meslek hastalıklarının en aza indirgenebileceğini amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
As globalization gains speed in Turkey as well as in the World and industrial productions get into fast integration process, ımport-export circulation has expanded and percentage distribution of workers has formed basis for turning towards to the industry in last twenty years. This tendency caused work accidents and occupational diseases to increase in a remarkable amount. It is obvious that the managerial insufficiency substantially causes these accidents and diseases which results global economic and labor force loss. In addition, technology-human relationship in a compatibility manner, equipment choice that will be used, insufficient precautions about production process, and inadequate time for orientations&trainings play a big role in this situation. So that, OHS management systems aims at creating OHS&Environmental policy, making all employees to implement legal necessities properly, and reducing the accidents&diseases to the least by continious control of management programme, determination of precautions in advance, and taking corrective&preventive actions.