İtfaiyede kişisel koruyucu donanımlar
  1. Tez No: 426641
  2. Yazar: YILDIRIM DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları insan sağlığına ve ülke ekonomisine vermiş olduğu zararlar nedeniyle, çalışma hayatının önemli problemlerindendir. İş kazalarını önlemek ve çalışanların iş tehlikelerinden korunmasını sağlamak için; itfaiyecinin katıldığı operasyon anında emniyetsiz durumları ve tehlike kaynaklarını ortadan kaldırmak, ortadan kaldırılamayan tehlike kaynaklarını kapamak, güvenliksiz davranışları önlemek ve gerekli yerlerde uygun niteliklerde kişisel koruyucu donanım kullanılmasını temin etmek suretiyle şahsi korunmayı sağlamak, alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerindendir. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde en etkili yol tehlike kaynaklarının yok edilmesidir. İtfaiye personelinin ise operasyon anında nereden gelebileceğini bilmediği birçok risk vardır. Tehlike kaynağını ortadan kaldırmak veya üstünü kapamak imkânı olmayabilir. İşte bu durumlarda yapılan işin niteliğine ve amacına uygun kişisel koruyucu donanım kullanılması zorunlu olur. Ayrıca tehlike kaynağı koruyucu içine alınsa bile itfaiye personelinin çalışmayı yapabilmesi için kişisel koruyucu kullanması gerekir. İtfaiye personelinin kullandığı kişisel koruyucu donanımların vücudun bölümlerini ve uzuvlarını; operasyon anında, gerçekleşebilecek yanma, çarpma, kesik vb. unsurların her türlü zarar ve etkilerinden en yüksek düzeyde koruyabilen tüm araç ve gereçlerin tarihsel gelişimi, günümüzdeki durumu ve personel tarafından yeterliliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Work accidents and occupational diseases, die to their harm on the man life and country's economical situation, are regarded as one of the most significant problems of work life. In order to prevent work accidents and to save workers from the dangers of the work; resolving the insecure situations and the sources of danger, turning off the non-removable sources of danger, preventing the insecure behaviors and ensuring personal protection by providing the usage of proper and protective personal equipment's when necessary, are the precautions to be taken by the fireman's. The most effective way to prevent work accidents and occupational diseases is to eliminate the sources of danger. There are many risks that the fire department personnel may not know where they might come from at the time of incident. They may not have the opportunity to eliminate or cover the source of danger. In this arcumstances, it is a must to us personal protective equipment's proper for the aim and the quality of the work. Moreover it is necessary for the fireman to use personal protector to be able to work even if the source of danger has been taken in protection. The historical development , current situation and efficiency for the personnel of all the devices that are capable of protecting the various parts and bodies of the personal protective equipment's , the fireman's use, from any cuts, are analyzed.