Ofis çalışanlarında ergonomi
Ergonomics in the office employees
  1. Tez No: 426643
  2. Yazar: TANER AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye' deki önemli sorunlardan biri olan iş kaz a ları ve meslek hastalıklarından dolayı yılda binlerce çalışanın ölmesi, yaralanması veya psikolojik olarak iş göremez hale gelmesidir. Bu durumların başlıca nedeni, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusuna gerekli özenin gösterilme me si, yas a lardaki açıklıklar, denetim eksiklikleri İSG işverenlerin ayrı bir maddi külfet olarak görmesi gelmektedir. Türkiye' de yaşanan iş kaz a larının sektöre l dağılımda öncelik şantiyeler ve ardından madenler gelmektedir. 2014 yılında şantiyelerde toplamda 272 çalışan hayatın ı kaybetmiştir. Bu kazalar 2012' nin öncesinde dahada fazla bir oranda yer almaktaydı. 2012 yının ağustos aynında yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve güvenliği kanunu ile devl ete,işverene ve çalışanlara bir takım sorumluluklar getirilmiş ve bu sorumlulular yerine getir i lmediği taktirde uygulanacak cezai ve hukuki yaptırımlar madd e ler halinde sektörel olarak paylaştırılmıştır. Kanunda iş kazalarınanın önlemleri konusuna yeterinc e önem verilirken aynı önem meslek hastalıklarınada verilmektedir. Ancak ülkemizde meslek hastalıkları konusunda yapılan en son istatistiklere bakıldığında 2012 yılında 603 kişi görünmektedir. 6331 sayılı İSG kanunu meslek hastalılarının önüne geçebilmek i çin, yunanca insan bilimi anlamına gelen ergonomiye önem vermektedir.Ergonomi, meslek hastalılarının sıkça raslandığı uzun sure aynı hareketlerin tekrarı sonucu oluşan eklem ve kas ağrılarının çoğunluk gösterdiği ofis çalışanlarında, bu ağrıların ortadan k aldırılması ve sağlıklı bir toplum oluşması için bedenen yapılması gereken hareketleri belirleyerek bu hareketlerin nasıl uygulanacağından bahsetmektedir. Ofis çalışanlarında ergonomi konulu tez çalışmamda, 200 tam zamanlı merkez çalışanı olan şirketin 50 personeli ile ofislerindeki çalışma ortamları hakkında kısa bir anket çalışması yapılmıştır.Bu anket sonuçlarında; Sağlık sorunum var diyenlerin % 35' i boyun fıtığı, %30' u faranjit, %17'si bel fıtığı, %13'ü omuzda postür bozukluğu, %4' ü ise boyun düzleş mesi problemi yaşıyor. Faranjit dışındaki tüm sorunların ana nedenlerinden biri yanlış oturuş ve duruş şeklidir.Bu sonuçlar kapsamında masa başı çalışmlarda işverenin üzerine %30'luk bir görev düşerken çalışan üzerine %69'luk görev düşmektedir.Çalışanın üzerine düşen bu görevlerin hepsini ergonomi bilminin belirlemiş olduğu ergonomi harekletleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the major problems of occupational accidents and deaths of thousands of employees due to occupational disease annually, becoming injured or psychologically unable to work. The main cause of this situation, not taking care of occupational health and safety,lack in laws, control deficiencies and employers thinks as material damage about occupational health and safety. Priority in the sectoral distribution of occupational accidents on construction sites then mines in turkey's accident . Total of 272 cons truction sites working lives lost in 2014. Rate much of these accidents was located earlier 2012. No. 6331 occupational health and safety law enacted in August of 2012 with the same state, the employer and the employees are the responsibilities of a team a nd this responsibility is shared by sectors in fines and legal sanctions if any commitments are not met.In the Law on the prevention of occupational accidents occupational diseases are give similar importance when the subject of enough importance is give similarly.However, in our country compared to the most recent statistics on occupational diseases 603 person seems to be in the 2102. Occupational health and Safety Act No. 6331 occupational patients in order to prevent, the Greek word's means Science of human so we says ergonomics. Ergonomics, occupational frequently encountered in patients on long - term repetition of the same movement formed as a result of pain in the joints and Nov shown by the majority of the office staff, and the Elimination of this p ain in the body for the formation of a healthy society by identifying transactions that need to be made how to apply these movements. Thesis on ergonomics in the office staff, 200 full - time center employees, the company reviewed a short survey about the wo rking environment in the office with 50 staff. The results of this survey; those who have health problem, 35% of neck pain, 30% of pharyngitis, 17% herniated disc, 13% shoulder posture disorder, 4% having flattened the curve of the neck is the problem. One of the main causes of all the problems except for pharyngitis is a form of the wrong position and posture. Under these results; employer in a work desk on 30% while running a task on 69% bears responsibility. All of these tasks incumbent upon the employee , the existence of the Science of ergonomics, ergonomic movements is located.