Allah'ın tekvin sıfatı
- Tez No: 42666
- Danışmanlar: PROF.DR. EMRULLAH YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
IX ÖZET“Allah'ın Tekvin Sıfatı”konulu çalışmamızın ulaştığı sonucu şöylece özetliyebiliriz. Tekvin konusunda üç görüş ortaya çıkmaktadır: 1. Tekvin ve benzerlerinin; kudretin, yaratılma vakti gelen şeylerin yaratılması ile ilgilenmesinden ibaret izafi (gerçek olmayan) bir sıfat olduğu görüşü ki Eş'arî ve tâbîlerine aittir. 2. Allah'ın, husûsî makdurlara göre gerçekleşen husûsî fiillerinden her birisi için ezelî ve hakîkî bir sıfatın bulunduğu görüşüdür ki Mâverâünnehir âlimlerinden az bir kısmına aittir ve sıfatlan iyice çoğalttığından fazla tarafdar bulamamıştır. 3. Allah'ın bütün fiillerinin umûmî olarak 'tekvin' adı verilen, ancak, ilgilendiği işlere göre husûsî isimler alan İlâhî Zat'la kaim tek bir sıfata âit olduğu görüşü ki, Hanefî-Mâtürîdî muhakkıklarmın gerçeğe en yakın bulduğu görüş budur. Hanefî-Mâtürîdîler de kendi aralarında bâzı farklı sonuçlara varmışlardır. Şöyleki: önceki Hanefî-Mâtürîdîler'e göre, anlattığımız manasıyla tekvîn ezelî ve mükevveni hadistir. Sonraki Hanefî-Mâtürîdîler'e göre, tekvîn ve mükevven hadis, tekvîn mebdei ise kudret ve irâdeden başka ezelî bir sıfattır. Halbuki Eş'arî ve benzerlerine göre tekvîn ve mükevven hadis, mebdei kadîm, fakat bu mebde' kudret ve irâdeden başka bir sıfat değildir. Eş'arîler'in tekvîn ile ilgili görüşü, kavranması daha kolay (akla daha yakın) olmakla birlikte onların, kelâm sıfatının ezeliyeti konusundaki görüşleri ile çelişmekte veEhli-Sünnet'in sıfatlar nazariyesini sarsmaktadır. Hanefî-Mâtürîdîler'in görüşü, akıl prensipleri ile îzâh edilmesi zor, fakat 'sıfatlar nazariyesi' konusunda çelişki taşımayan daha ihtiyatlı bir görüştür. Problem ve çözümündeki anlaşmazlık Gâib'i şahide kıyasla elde edilmiş bir sıfat nazariyesinin esas alınmasından kaynaklanıyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our subject on“God's Creation Property”is concluded as in this summary. Three thoughts of perception regarding creation have arisen. 1. Creation and closely associated concepts are the ideas that God's omnipotence is only a relative attribute dealing with the creation of things arrival time of which has come. This tought belongs to Eş'ari and disciples. 2. The idea that there is a perpetual and genuine attribute (virtue) of God for each of his special executions for those created. This belongs to a minor section of Maveraunnehir scholars that had not many supporters because it considerably increases attributes. 3. The idea that all executions of God belong to a single attribute that prosesses an heavly identity named as creation in general but takes special names depending on his enactments. This is the notion that Hanefi-Maturidi Scholars consider as the most rational one. There were conflicting conclusions within Maturidi'es discussion in a sense described so for is perpetual and renewal According to late Hanefi Maturidi'es cication and creature are ephemeral where as creation doctrine is a perpetuel differently of misht and wish. According to Eş'ari and the like creation and creature are ephemeral and perpetual concepts, but this concept is not different from misgt and wish. The conception at Eş'ari'es regarding creation is a more easily perpceptible (....hence rational) but contradicts with their concepts on perpetualness of articulation attribute and shakes the hypethesis on the attributes of orthodox sunnis. Hanefi-Maturidi concepts is difficult to define by intelligences, but a more prudent, not contradicting with the hypothesis of attributes. The difficulties in its perception originates from the conceiving at the hypothesis of attributes inferred by the comparison of un known with the present.