Mâtürîdî kelamında yaratmanın ezelîliği problemi
The problem of the eternity of creation in maturidi theology
  1. Tez No: 896440
  2. Yazar: ZELİHA AHSEN ATSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mâtürîdî kelamcılar, Allah'ın, ezelde muttasıf bulunduğu tekvin sıfatıyla âlemi yarattığını iddia etmişlerdir. Bu görüş, Eş'ârîlerin de içinde bulunduğu pek çok kelamcı tarafından sert şekilde eleştirilmiştir. Çünkü Allah'ın, bir fiil ifade eden yaratma sıfatıyla ezelde muttasıf bulunması, O'nun ezelden beri yaratıyor olduğu anlamına gelir. Bu ise zorunlu olarak âlemin kadîm olduğu sonucuna götürmektedir. Âlemin hâdis olduğu bilindiğine göre tekvin sıfatının kadîm olduğu görüşü batıldır denebilir. Bu eleştiriler üzerine Mâtürîdî kelamcılar, tekvinin müstakil ve kadîm bir sıfat olduğunu ancak bunun âlemin kıdemini gerektirmediği ispat etmeye çalışmışlardır. Bunun için öncelikle tekvin ile mükevvenin birbirinin gayrı olduğunu, ardından da tekvinin ezeliliğinin mükevvenin ezeliliğini gerektirmeyeceğini naklî ve aklî delillerle temellendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Māturīdī theologians claimed that God created the universe with the attribute of taqwīn, which he possessed in eternity. This view was harshly criticized by many theologians, including the Ash'ārīs. This is because God's being endowed in eternity with the attribute of creation, which expresses an act, means that He has been creating since eternity. This necessarily leads to the conclusion that the universe is eternal. Since it is known that the universe is created, it can be said that the view that the attribute of taqwīn is eternal is false. In response to these criticisms, Māturīdī theologians tried to prove that taqwīn is an independent and eternal attribute, but that it does not entail the eternity of the universe. For this purpose, they first proved that taqwīn and muqawwan are mutually exclusive, and then they justified that the eternity of taqwīn does not entail the eternity of muqawwan by using both rational and intellectual evidences.