Farklı meslek gruplarında çalışan kadınların (doktor, ev hanımı, hemşire, öğretmen) kendini kabul düzeyi ile meslekleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 42667
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Meslek ile kendini kabul düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırıldığı bu araştırma, Erzurum'da dört farklı meslek grubunda (Doktor, Ev Hanımı, Hemşire, Öğretmen) çalışan kadınlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tümü kadın olan deneklerimiz 20 Doktor, 20 Ev Hanımı, 20 Hemşire ve 20 Öğretmen olmak üzere toplam 80 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Deneklerin kendim kabul değerlerini belirlemede Kılıççı tarafından geliştirilen“Kendini Kabul Envanteri”kullanılmıştır. Bulgular, meslek ile kendim kabul düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu desteklemiştir. Medeni durum ile kendini kabul arasında, Doktor örneklemi dışındaki diğer meslek grubu ömeklemlermde evlilerin bekarlara göre kendini kabul düzeyleri düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study we searched for the association between professious and self acceptance among four different groups of females (Doctors, Housewives, Nurses and Teachers) working in Erzurum. Among 80 females; 20 were Doctors, 20 were Housewives, 20 were Nurses and 20 were Teachers (For each group of professious 20 females were studied). In order to determine the self acceptance levels Kılıçcı's“Inventory of Self Acceptance”was used. As a result we found that there's a significant relation between professions and self acceptance. When we searcead for the relation ship between the marriage status and self acceptance, we found that except for the group of Doctors, the level of self acceptance were less in unmarried than in married ones.