Diyabetik retinopati ve retinal ven tıkanıklığında retina iskemisi maküla ödemi ilişkisinin ultra geniş alanlı fundus anjiyografisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of retinal ischemia-macular edema relationship in diabetic retinopathy and retinal vein occlusion by ultra wide field fundus angiography
  1. Tez No: 426670
  2. Yazar: SERVET YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diyabetik retinopati ve retina ven tıkanıklığında (RVT) retina iskemisi-maküla ödemi ilişkisinin ultra geniş alanlı fundus anjiyografisi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Retinal iskemik indeks ve santral maküla kalınlığı (SMK) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi planlanlandı. Ocak 2014-Kasım 2015 tarihleri arasında diyabetik maküla ödemi (DMÖ) ve RVT'ye bağlı MÖ olan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. DMÖ olan 42 hastanın 68 gözü, RVT olan 18 hastanın 18 gözü ayrı ayrı gruplandırıldı. Görme keskinliği, optik koherens tomografi ile SMK, Optos ultra geniş alanlı fundus anjiyografi (UGAFA) ile toplam retina ve iskemik retinal alanlar ölçüldü. DMÖ'lü gözler UGAFA sonuçlarına göre diffüz MÖ ve fokal MÖ olarak ayrıldı. Sonuçlar SPSS biyoistatistik programında Ki-Kare, Two Proportions, Bağımsız Örnekli T, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testleri ile istatistiksel analizler ile değerlendirildi. DMÖ grubundaki 68 gözün 54'ünde (%79,4) retinal iskemi tespit edildi. DMÖ grubunda 34 gözde diffüz ve 34 gözde fokal MÖ vardı. Diffüz ve fokal MÖ olan gözler kıyaslandığında diffüz MÖ tespit edilen gözlerde retinal iskemik indeks anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,001). İskemik indeks ve SMK arasında anlamlı ilişki bulunmadı. RVT'ye bağlı MÖ olan gruptaki 18 gözün 10'unda (%55,6) retinal iskemi tepit edildi. RVT'ye bağlı MÖ olan 18 göz için retinal iskemik indeks ve SMK arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Diffüz MÖ'sü olan gözlerdeki retinal iskeminin, fokal MÖ'sü olan gözlere göre anlamlı düzeyde fazla bulunmasına rağmen, SMK ile retinal iskemik indeks arasında bir korelasyon bulunamadı. RVT'ye bağlı MÖ olan gözlerin yarısında retinal iskemi tespit edilmesine rağmen, SMK ile retinal iskemik indeks arasında bir korelasyon tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate of retinal ischemia-macular edema relationship in diabetic retinopathy and retinal vein occlusion (RVO) by ultra wide field angiography. To do this, the relationship between retinal ischemic index and central macular thickness (CMT) is considered. Patients who were diagnosed with diabetic macular edema (DME) and macular edema (ME) due to RVO between January 2014 and November 2015 were sampled for this study. Sixty eight eyes of 42 patients with DME and 18 eyes of 18 patients with RVO were grouped seperately. Visual acuity, CMT by optic coherence tomography, total and ischemic retinal areas by Optos ultra wide field angiography (UWFA) were measured. Eyes with DME were categorized as diffuse and focal ME according to UWFA results. Statistical analysis were carried out on SPSS biostatistics using Chi-Square, Two Proportions, Independent Samples T, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests. Retinal ischemia was identified at 54 (%79,4) of 68 eyes on DME group. There were 34 eyes with diffuse ME and 34 eyes with focal ME on DME group. When the eyes with diffuse and focal ME were compared, retinal ischemic index of eyes with diffuse ME was significantly higher (p=0,001). No significant relationship were found between retinal ischemic index and CMT. Retinal ischemia was identified at 10 (%55,6) of 18 eyes on RVO group. No significant relationship were found between retinal ischemic index and CMT at 18 eyes with ME due to RVO. Although retinal ischemia was found to be significantly higher at eyes with diffuse ME compared to eyes with focal ME, no significant correlation was found between CMT and retinal ischemic index. Although retinal ischemia was identified at half of the eyes with ME due to RVO, no significant correlation was found between CMT and retinal ischemic index.