Over kistektomi ameliyatı sonrası anti Müllerian hormon-folikük stimüle edici hormon-lüteinizan hormon ve estradiol yansımaları
Effect of ovarian cystectomy on anti Müllerian hormone-follicle stimulating hormone-luteinising hormone and estradiol
- Tez No: 426671
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞAR TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Over kistlerinin tedavisinde laparoskopik eksizyon kullanılması jinekolojik cerrahlar arasında gittikçe artan oranlarda kullanılan ve kabul görmüş bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte bu cerrahi prosedürün rezidüel over parankimi üzerine olan yan etkileri konusundaki veriler henüz yeterli değildir. Bizim çalışmamızın amacı laparoskopik over kist eksizyonu sonrası over rezerv belirteçleri üzerine etkisini araştırmaktır. 18-45 yaş arası benign over kisti nedeniyle laparoskopik cerrahi geçiren 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, menstruel siklusları düzenli seyreden, perimenopozal semptomları olmayan, herhangi bir endokrin patolojisi saptanmamış, ailesinde prematür over yetmezliği (POF) öyküsü olmayan 55 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif dönemde menstrüel siklusun 3. günü kanda folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), östradiol (E2) ve anti-müllerien hormon (AMH) ölçümü yapıldı ve FSH/LH oranı hesaplandı; transvajinal veya transabdominal ultrasonografi (USG) ile her iki overdeki toplam bazal antral folikül sayısı (AFS) bakıldı. Postoperatif 6. ayda kontrole çağrılan hastalarda menstrüel siklusun 3. günü kanda FSH, LH, E2 ve AMH tekrar bakıldı ve FSH/LH oranı hesaplandı; transvajinal veya transabdominal USG ile de AFS tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Laparoscpic excision with stripping cyst wall is considered an optimum treatment for benign ovarian cysts. However, there is no adequate data of the side effects of this surgical procedure on the residuel ovarian parenchyma. The aim of our study is to determine the effects of laparoscopic ovarian cystectomy on the ovarian reserve parameters. Fifty-four patients who had laparoscopic surgery due to benign ovarian cysts between ages of 18-45 were included in the study. The group of our study were designed in fifty-five patients, who agree to participate in the study; who had regular menstrual periods, no premenopausal symptoms, no endocrin pathologies and family histories of premature ovarian failure . FSH, LH, E2 and AMH level were measured on the 3rd day of menstruation preoperatively. FSH/LH ratio was calculated; also basal antral follicle in both ovaries were evaluated with transvaginal or transabdominal ultrasonography. Six month after operation all cases were reanalyzed by their hormone profile (FSH, LH, E2 and AMH ), FSH/LH ratio was calculated and AFC by ultrasound.