Cinsel saldırı mağdurlarında travma sonrası stres bozukluğu ve ilişkili faktörler
Post traumatic stress disorder in the victims of sexual assault and associated factors
  1. Tez No: 426672
  2. Yazar: REYHAN DAĞ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN EŞSİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne adli vaka olarak, cinsel saldırıya uğraması nedeniyle başvuran kişilerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) gelişiminin araştırılması; mağdurun sosyodemografik özellikleri, olayın ve saldırganın özellikleri açısından TSSB gelişen ve gelişmeyen kişilerin karşılaştırılması ve TSSB gelişimini predikte eden faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya, 01.09.2013 tarihinden itibaren 12 ay süreyle Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne, cinsel saldırıya maruz kaldığı gerekçesiyle adli vaka olarak başvuran 60 kadın alındı. Katılımcılara, DSM için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-I), sosyodemografik veri formu, Travmatik Stres Belirti Ölçeği (TSBÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Kısa Form-36, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulandı. Katılımcılar, TSBÖ'den aldıkları puana göre TSSB saptanan ve saptanmayan olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmamızda, TSSB oranı %68.3 olarak saptandı. Mağdur özellikleri açısından karşılaştırıldığında, TSSB saptanan grupta kendisini alt sosyoekonomik düzeyde algılama oranının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; olay ve saldırgan özellikleri açısından karşılaştırıldığında iki grup arasında fark olmadığı; olay sonrası dönemde TSSB saptanan grubun ruhsal yardım arayışında bulunma oranının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; olay sonrası intihar düşüncesine sahip olmanın ise TSSB gelişimini yordadığı tespit edildi. Geçmişte ekonomik güçlük ve zorunlu göç yaşamış olanlarda, cinsel saldırıya bağlı TSSB gelişme oranının anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. TSSB gelişenlerde algılanan sosyal desteğin anlamlı düzeyde daha düşük olduğu, TSSB gelişenlerde anksiyete ve depresyon düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu, TSSB saptanan grubun SF-36'nın tüm alt ölçek puanlarının anlamlı düzeyde daha düşük olduğu tespit edildi. Bu bulgulardan cinsel saldırıların, TSSB başta olmak üzere ciddi ruh sağlığı sorunlarına yol açan ve yaşam kalitesini bozan önemli travmatik olaylar olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate Post Traumatic Stress Disorder (PTSD) development among forensic cases referred to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Psychiatry outpatient clinic as a result of sexual assault, and also to compare participants who developed PTSD and not developed PTSD in terms of sociodemographic characteristics, characteristics of the event and the perpetrator, and to determine the factors predicting development of PTSD. In the study, 60 female victims of sexual assault, who referred to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Psychiatry outpatient clinic as a forensic case were included. Structured Clinical Interview for DSM (SCID-I), sociodemographic information form, Traumatic Stress Symptom Scale (TSSS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Short Form, Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale were carried out with all participants. Participants were divided into two groups according to their TSSS scores as group with PTSD and group without PTSD. In our study, PTSD was detected rate of %68.3. Comparing the characteristics of victims with PTSD and without PTSD, significantly higher self-perception of being in a lower socio-economic class; no significant difference in terms of characteristics of the event and the perpetrator; significantly higher rate of seeking psychological help in the group with PTSD regarding the period after the event were found, and also it was found that having suicidal thoughts after the event predicted the development of PTSD. It was detected that development of PTSD was significantly higher among the participants who had financial difficulties and forced migration in the past. It was found that perceived social support among the group with PTSD was significantly lower, anxiety and depression levels were significantly higher in the group with PTSD, and all subscale scores of SF-36 for the group with PTSD were significantly lower. As a result of these findings, it appears that sexual assaults are important traumatic events that lead to serious mental health problems, PTSD in particular.