KOAH alevlenmelerinde taburculuk sonrası erken yeniden hastaneye yatışa yol açan risk faktörleri
Risk factors resulting early readmissions after discharge of COPD exacerbations
  1. Tez No: 426678
  2. Yazar: EFRAİM GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Günümüzde KOAH tüm dünyada önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Özellikle KOAH alevlenmesi nedeniyle hastaneye yatan hastalarda taburculuk sonrası yeniden hastaneye başvuru ve sık yatışların sağ kalımı kısalttığı bilinmektedir. Bu çalışmada, KOAH alevlenmesi nedeni ile hastaneden taburculuk sonrası ilk bir ay içerisinde tekrar KOAH alevlenmesi nedeniyle yatırılan hastalarda“erken dönemde yeniden yatış”ile ilişkili risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Eylül 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları servisinde KOAH alevlenme nedeni ile yatan 54 hastadan taburculuk sonrası ilk bir ay içerisinde KOAH alevlenme nedeni ile yeniden hastaneye yatırılan hastalarda, yeniden hastaneye yatışa yol açan nedenler araştırıldı.Her hastaya ilk yatışlarında aydınlatılmış onam formu imzalatıldıktan sonra ayrıntılı komorbiditelerini ve medikal öyküsünü sorgulayan bir anket formu dolduruldu. Ayrıca solunum fonksiyon testi, arteryel kan gazı ölçümü, mMRC, ADO, DOSE indekslerine bakıldı.Çalışmaya katılan hastaların hastanedeki tedavi dönemi ve taburculuk dönemine ait bilgileri kaydedildi, taburculuktan sonraki ilk bir ay içerisinde tekrar KOAH alevlenme nedeniyle yatırılan hastalar belirlendi. Bulgular:Çalışmaya katılan 54 hastadan 13'ünün (%24,1) taburculuk sonrası ilk bir ay içerisinde yeniden hastaneye yattığı tespit edilmiştir. Çalışmamızdaki hastaların yaş ortalaması 64,24±9,95 idi ve %84,6'sını erkekler oluşturmaktaydı. Erken yeniden yatış olan grupta yaş ortalaması daha ileri görünmesine rağmen bu farklılık anlamlı boyutlarda değildi (p>0,05). Charlson komorbidite indeksi ile akciğer kanseri, orta-ağır böbrek hastalığı,metastatik solid tümör varlığı, WBC seviyeleri ve düşük sosyoekonomik seviyenin erken yeniden yatış olan grupta anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (sırasıyla P=0,029, P=0,012, P=0,015, P=0,024, P=0,019 veP=0,057). Ayrıca postbronkodilatör FEV1/FVC'nin de erken yeniden yatış olan grupta anlamlı derecede daha düşük olduğu bulundu. Çoklu değişkenli regresyon analizi ile; taburculuk sonrası ilk 30 günde yeniden hastaneye yatış için önemli olan risk faktörleri Vücut Kitle İndeksi ve Charlson komorbidite indeks skoru olarak bulunmuştur. Bakılan diğer parametrelerde anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Sonuç: Biz bu çalışmamızda erken yeniden yatış riskini artıran nedenleri; komorbiditeler, serum WBC sayısı ve sosyoekonomik faktörler olarak tespit ettik. Hastalık ağırlığı gibi diğer olası risk faktörlerinin tespit edilememesinin ana nedenleri olarak; hasta sayısının azlığı ve çalışmanın kısa süreli olması olarak düşünülmüştür. Bu nedenle konunun daha geniş bir hasta grubunda çalışılmasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Aim : COPD is an important disease of the wholeworld causing high morbidity in mortality now a days.It is known that readmissions and frequent hospitalizations shortens the survival of patients with COPD. In this study, we aimed to determine the possible risk factors of early readmissions of COPD exacerbated patients in the first 30 days after discharge. Material and Method: In this study, 54 COPD patients, over 40 years of age who admitted to Çukurova University Department of Chest Diseases between September 2015- January 2016 and hospitalized for exacerbation of the disease enrolled regardless of the smoking status.The COPD-related readmissions of the participants in the first thirty days after discharge recorded in order to determine the possible reasons of early readmissions. After signature of informed consent form, each participant filled the survey form concerning about detailed comorbidities and medical history. Furthermore, some other potentially related factors as pulmonary function tests reflecting the severity of air flow limitation, arterial blood gas analysis, mMRC-ADO-DOSE indexes and detailed history of hospital stay and the first thirty days after discharge recorded .The participants have been followed up for a month about redmissions. Results : 13 (24,1%) of 54 patients readmitted to hospital in the first thirty days after discharge. The mean age of the patients was 64,24±9,95 and 84,6% were male. The early readmitted group's mean age was higher than then on-readmitted group but the difference wasn't statistically significant. Charlson comorbidity index scores, frequency of lung cancer, moderate-severe kidney disease, WBC count, socioeconomic status and metastatic solid tumors were significantly higher in the early readmitted group than the other group(respectively P=0,029, P=0,012, P=0,015, P=0,01, P=0,057 and P=0,024). Postbronchodilator FEV1/FVC level of there admitted group was lower than then on-readmitted group and the difference was statistically significant. Multivariate regression analysis showed that Charlson comorbidity index scores and body mass index were significant risk factors of early readmissions for first thirty days after discharge. Conclusion: In this study; comorbidities, serum WBC counts and socioeconomic factos were found to be related with increased early readmissions. These results were consistent with many other studies. Our study showed no significant association between some other probable risk factors as COPD severity and COPD early readmissions; this may be the result of small patient population and short duration of the follow-up. Thus, further studies with larger populutions are needed in order toclarify about this topic.