Adana Havutlu beldesindeki 20 yaş ve üstü kadınların meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
The investigation of knowledge, attitude and behavior of 20 years and older women living in Adana Havutlu quarter about breast cancer and breast self-examination
  1. Tez No: 426690
  2. Yazar: SEVİM SİBEL DEMİR UZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Meme kanseri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınlar arasında en sık görülen kanserdir. İnsidansı, morbitide ve mortalitesinin yüksek olması sebebiyle meme kanserinden korunmak, bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz için de önemli bir halk sağlığı problemidir. Kendi kendine meme muayenesi, bütün kadınlar için uygulanması kolay, etkili bir erken tanı yöntemidir. Bu araştırmanın amacı; meme kanserinden erken korunma yöntemleri, meme kanseri risk faktörleri ve kendi kendine meme muayenesi hakkında, Adana Havutlu Beldesinde yaşayan kadınların bilgi ve davranışları ile ilgili bilgi edinmek ve kendi kendine meme muayenesi'nin önemi ve nasıl yapıldığı konusunda kadınlara bilgi vermektir. Çalışma sonucunda elde edilecek bilgilerin kadınların meme kanseri erken tanısına ışık tutması ve kendi kendine meme muayenesi alışkanlığını kazanması beklenmektedir. Bu çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini Havutlu Aile Sağlığı Merkezi bölgesinde yaşayan 20 yaş ve üstü kadınlar oluşturmaktadır. Toplamda Havutlu Aile Sağlığı Merkezi kayıtlarından rastgele seçilen 302 kadına ulaşıldı. Kadınlara 58 soruluk anket ve 42 sorudan oluşan Champion'un Sağlık İnanç Modeli Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans tabloları, ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Fisher kesin ki-kare testi ve t-testi kullanılmıştır. Türkiye'de kadınlar arasında en çok görülen kanser sorusuna, kadınların %96,0'sı meme kanseri cevabını vermiştir ve %60,3'ü televizyondan duymuştur. Katılımcıların %75,5'i daha önce kendi kendine meme muayenesi yaptığını belirtirken, sadece %11,6'sı aylık düzenli muayene yaptığını söylemiştir. Eğitim alan kadınların düzenli muayene yapma oranları daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women in developed and developing countries. Because of the incidence, morbidity and mortality is high, to protect against breast cancer is an important public health problem in our country as in the whole world. Breast self-examination is easy to implement for all women and an effective method for early diagnosis. The aim of this study is to learn about women's knowledge and behavior about early prevention methods of breast cancer, risk factors for breast cancer and breast self-examination, and provide information to women about the importance of breast self-examination and how it is done. Information that will be gathered at the end of this study will shed light on the early diagnosis of breast cancer and expected that women gain the BSE habit. This is a cross sectional study. The population of the study is women 20 years and older living in Havutlu family health center. A total of 302 woman randomly selected from family health center records has been reached. Questionnaire consisting 58 item and 42 questions of Champion's Health Belief Model Scale is applied to women. For the evaluation of data frequency tables, chi-square test, Mann Whitney U test, Fisher exact chi-square test and t-test was used. To the question of the most common cancer among women in Turkey, 96,0 % of women answered as breast cancer and 60.3% had heard on television. 75.5% of participants stated that they performed breast self-examination before and only 11.6% perform regularly for month. The rate of educated women's regularly performing of breast self-examination was higher.