Ozonlanmış bitkisel yağ içeren mikrokapsüllerin üretilmesi ve tekstil yüzeylerine aktarılması
Producing of microcapsules including ozonated vegetable oils and applying them to textile surfaces
- Tez No: 426754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALCI, DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasında, medikal amaçlı kullanılabilecek, antibakteriyel, antifungal ve yara iyileştirme özelliklerine sahip, biyolojik olarak uyumlu tekstil yüzeylerinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma, bu özelliklere sahip“ozonlanmış bitkisel yağların eldesi”, elde edilen“ozonlanmış bitkisel yağların mikrokapsüllenmesi”ve“ozonlanmış bitkisel yağ mikrokapsüllerinin tekstil yüzeylerine aktarılması”olmak üzere üç ana bölüm altında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü, ozonlanmış yağların üretiminde kullanılacak bitkisel yağların seçilmesi, yağın karakteristik özelliğinin ozon bağlaması üzerindeki etkisinin incelenmesi, yağın ozon bağlama verimliliği ve fonksiyonel özellikleri üzerinde ozonlama süresinin etkisinin belirlenmesi, hedeflenen özelliklere sahip ozonlanmış yağların eldesi ve karakterizasyonu çalışmalarını kapsamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, ozonlanmış yağların en uygun şekilde mikrokapsüllendiği çalışma yöntem ve reçetesinin belirlenmesi, birinci bölümün son ürünü niteliğindeki ozonlanmış yağların bu yöntem ve reçete ile mikrokapsüllenmesi ve hazırlanan mikrokapsül çözeltilerinin karakterize edilmesi çalışmalarını içermektedir. Çalışmanın son bölümü, ozonlanmış yağ mikrokapsüllerinin tekstil yüzeylerine aktarılmasında, en uygun aplikasyon yöntemi ve reçetesinin belirlenmesi, ikinci bölümün son ürünü niteliğindeki mikrokapsül çözeltilerinin bu yöntem ve reçete ile tekstil yüzeylerine aktarılması ve tekstil yüzeylerinin karakterizasyonu çalışmalarını kapsamaktadır. Çalışma sonuçları istenilen özelliklere sahip medikal tekstil yüzeylerinin başarılı bir şekilde elde edilebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to produce textile surfaces, which can be used for medical purposes, having antibacterial, antifungal, wound healing properties and biological adaption. For this reason, the study was carried out under three main parts as“production of the ozonated vegetable oils”having these properties,“microcapsulation of the produced ozonated vegetable oils”and“application of microcapsules including ozonated vegetable oils to textile surfaces”. The first part of the study included choosing of the vegetable oils can be used in the study, investigation of the characteristic properties of the oils on the ozone bonding, determining of the effect of ozonation time on the ozonation yield and functional properties of the oils, producing of the targeted ozonated oils and characterization of them. The second part of the study contained determination of the optimum microcapsulation method and recipe for the ozonated oils, microcapsulation of the ozonated oils which are the end products of the first part with the optimum method and recipe and characterization of the prepared microcapsulation solutions. The last part of the study included determination of the optimum application method and recipe for the microcapsules including ozonated oils, application of the microcapsules which are the end products of the second part with the optimum application method and recipe and characterization of the textile surfaces. The results showed that the medical textile surfaces having desired properties could successfully be obtained.