Mardin ilindeki alternatif turizm potansiyellerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi üzerine araştırmalar
Mardin investigations on the determination and evaluation of alternative tourism potential in the province
  1. Tez No: 426755
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İklim değişikliğinin dünya üzerindeki olumsuz etkileri arttıkça çevre bilinci gelişmekte ve doğa eksenli yaşam ön plana çıkmaktadır. Bununla beraber turizm hareketlerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu sayede doğa turizmi veya eko turizm gelişim göstermektedir. Doğa turizmi veya bir başka ifade ile eko turizm çevresel faktörlere zarar vermeden ondan faydalanmayı esas almaktadır. Bu kapsamda doğa turizminin yöntemlerinin belirlenmesi ve bu turizme materyal olabilecek alanların belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Mardin ilindeki doğa turizmine konu olacak alanların belirlenmesi, bunların tarihi, doğal, kültürel ve teknik özelliklerinin ortaya konularak koruma-kullanma dengesi içerisinde hizmete sunulması imkanlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, genel doğa turizmi aktiviteleri ve eko turizm aktiviteleri ortaya konulmuştur. Bu aktivitelerden Mardin ilinde yapılabilecekler konusunda inceleme ve değerlendirmeler yapılarak, Mardin ili ve ilçelerinin alternatif turizm potansiyeline ilişkin projeksiyonlar çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, arazide sörveyler yürütülmüş, görüşmeler gerçekleştirilmiş, tarihi arşiv dökümanları incelenmiş ve doğal değerlere ilişkin envanter verileri değerlendirilerek alternatif turizm potansiyeli açısından yorumlanmıştır. Mardin ilinde alternatif turizm potansiyelinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu araştırma sonucunda, Mardin ilinde doğa turizmi veya ekoturizm kapsamında değerlendirilebilecek hava sporlarına uygun alanlar, doğa yürüyüşü (trekking) alanları, mesire alanları, sportif olta balıkçılığı için alanlar, kamp imkanları, bisiklet yolları, şelaleler, av alanları, kuş gözlemciliği için alanlar, anıt ağaçlar, foto-safari ve mağaralar olduğu saptanmıştır. Söz konusu alternatif turizm potansiyel alanları geniş bir şekilde tanıtılarak, doğal kaynak değerleri ve turizm açısından sağlayabileceği sosyoekonomik boyutlar görsel fotoğraflar eşliğinde ortaya konulmuştur. Sonuç itibariyle, Mardin ilinde doğa turizmi veya eko turizm açısından çok sayıda ideal alanın bulunduğu ve bunların ülke kalkınması ve gelişmesi açısından büyük bir potansiyel taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As negative effects of climate change on the world increase, environmental awareness is developing and nature based life comes to the forefront. However, there are changes in tourism facilities. Thus, nature tourism and ecotourism are being progress. Nature tourism or ecotourism is essential to benefit from environmental factors without damaging them. Within this scope, determination of nature tourism methods and areas, to be materials for this tourism, is being important. In this study, aims are to determine the areas to be subjected in nature tourism in Mardin, investigate feasibility of protect-use of their historical, cultural and technical specifications. Accordingly, surveys were carried out in areas, interviews were came out, historical archives were investigated and evaluating inventory information of alternative tourism was commented. As a result of conducted research to evaluate tourism potential of Mardin, air sports areas, trekking areas, picnic area, sportive hand line fishing areas, camping feasibilities, bicycle tracks, waterfalls, hunting areas, bird watching areas, big trees, photo safari and caves are prescribed as in scope of nature tourism and ecotourism. Introducing the mentioned alternative tourism potential areas, socio-economic scales were performed with visual photos natural sources in terms of natural sources and tourism. Consequently, in Mardin there are numerous areas for nature tourism and eco-tourism and it was found that these can contribute to development of country.