NN tipli ligandlar ve rutenyum komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik uygulamalarının araştırılması
Synthesis, characterization and catalytic applications of NN type ligands and their ruthenium complexes
  1. Tez No: 426776
  2. Yazar: ARİF AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Schiff bazları iyi bir azot donör ligandı olarak ta bilinmektedir. Schiff bazlarının katı desteğe tutturulması oldukça merak uyandıran bir durumdur. Katı desteğe tutturulmuş Schiff Bazları ve bunların metal kompleksleri, hidrojenasyon, oksidasyon, izomerizasyon, epoksidasyon ve kükürt içeren hidrokarbonlardan kükürdün uzaklaştırılması gibi belirli organik reaksiyonların katalizlenmesi, farklı çözücü sistemlerindeki metal iyonlarının seçici ekstraksiyonu, proteinlerin saflaştırılması, atık sulardaki ağır metal iyonlarının ya da organik kirleticilerin uzaklaştırılması gibi çok çeşitli uygulama alanlarına sahiptirler. Bu tez kapsamında 4-hidroksiamin ve piridin karbaldehitden oluşan NN temelli homojen ligand sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen ligandın silika (katı destek) maddelerine bağlanılarak heterojen ligand sentezi de gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen ligandların Rutenyum kompleksleri hazırlanarak, ketonların katalitik hidrojenasyon reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmıştır. Sentezi gerçekleştirilen ligandların ve komplekslerin yapı aydınlatılması için UV, IR, NMR analizleri yapılmış olup transfer hidrojen reaksiyonunda elde edilen ürünlerin dönüşümleri gaz kromotografisi cihazı (GC) kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most characteristic features of the azomethine group is to form Schiff base metals complex compounds with transition metals. To immobilize the Schiff base and to obtain a Schiff base ligand on the solid support has got great importance. Immobilized Schiff bases and their metal complexes are used in hydrogenation, oxidation, isomerization, such as the removal of sulfur from hydrocarbon -containing and sulfur is used for catalyzing the epoxidation of certain organic reactions. In this study, NN type Schiff base ligand and its ruthenium complex were synthesized. Also this ligand and complexes were immobilized on the solid support. Bort homogen and heterogen complexes were used as catalysts in catalytic hydrogenation reactions of ketones. The structure of synthesized ligands and complexes were analysed with the NMR and IR analyse techniques. The conversion and yield of products in transfer hydrogenation reaction were determined with gas chromatography (GC)