Vecdi (Hayatı, edebi kişiliği ve Divanı'nın karşılaştırımalı metni)
Vecdi (His life, his literary personality and edition -critic of his divan)
- Tez No: 42679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Vecdî, XVII. asrın önemli şairlerinden biridir. Asıl adı Abdülbaki'dir. istanbullu'dur. Divan-ı Hümayun katipliğinde bulunmuş, Köprülü Mehmed Paşa'nın iltifatına mazhar olarak“Beylikçilik”e kadar yükselmiştir. Astronomiye meraklı olup, dîvânî yazı çeşidinde de maharetlidir. Hükümet aleyhinde bulunmak suçuyla 1071 (M. 1661) yılında öldürülmüştür. Divanı vardır. Daha çok gazelleriyle tanınmıştır. Gazellerinde aşk, ıstırap, şarap konularına yer verir. Şiirlerinde yeni bir ses ve üslûp yakalamağa çalışmıştır. Divânının karşılaştırmalı metni oluşturuldu. Bu metinde 123 manzume bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vecdî is one of the famous poets of 17 th century. His real name is Abd-ul Baqi. He is from Constantinapole. He was a secretary of Dîvân-ı Hümayun and he was given the position of Beglikji who was a favourite man for Köprülü Mehmed Pasha. He was interested in astronomy and even. He had also capacity on“dîvânî”which was a kind of writing. He was killed in 1071 (M. 1661) because of he had apposite of position of the government. He has a Dîvân. He is more known person who has a lot o ghazels. He hold some subject in his ghazels which are on love, wine and suffering. He tried to get a new noise and a new shape in his poems. İt was done edition-critic. There are 123 verses in this text.