Nizami Gencevi'de değer problemi
Esthetic in Nizami Gencevi as a value
- Tez No: 42678
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABAMÜSLÜM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NİZAMI GENCE VIDE DE?ER PROBLEMİ Saim YILMAZ Danışman Jüri Yrd.Doç.Dr.Abamüslim AKDEMİR 1995, SAYFA : 69 Yrd.Doç.Dr.Abamüslim AKDEMİR Bu çalışmada, Nizami Gencevi'nin estetik'i bir değer olarak nasıl ele aldığını göstermeye çalıştık. Etnik ile Estetik arasında sıkı ilişki olduğunu kabul eden Nizami Gencevi'nin ideal insan-ideal toplum düşüncesini araştırdık. Şair Nizami Gencevi, İslami Edebiyatta ilk“Hamse”sahibidir. Kendisinden sonra yaşayan“Hamse”sahiplerini şekil ve muhteva açısından etkilemiştir.“Hamse”si, sadece dini-ahlaki görüşlerini değil, felsefi görüşlerini de yansıtmaktadır. Aradan asırlar geçmesine rağmen eseri değerini kaybetmemiştir. Bu amaçla Nizami Gencevi'nin estetik görüşünü araştırmayı uygun gördük.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis THE VALUE PROPLEM IN MİZAMI GENCEVİ Saim YILMAZ Süpervisior Jurry Yrd.Doç.Dr.Abamüslim AKDEMİR 1995 Page :69 Yrd.Doç.Dr.Abamüslim AKDEMİR In this study we have tried to explain how Nizami Gencevi thinks esthetic as a value. We have researched the ideal man-ideal society idea of Nizami Gencevi who accepts that there's a firm relationship between ethik and esthetic. 12th centruy poet Nizami Gencevi wrote the first“Hamse”of Islamic Literature. The other poets who wrote“Hamse”were affected by his manner and content. His“Hamse”reflects not only his religious and moral opinion but also his philosophical point of view. Although the centuries passed, his work preserved it's value, that's why we thought it's necessary to research Nizami Gencevi's esthetic point of view.