Bakteriyosin ve organik asitin Japon bıldırcınlarında büyüme performansı, ince bağırsak histomorfolojisi ve mikrobiyolojisi ile yemlerdeki mikroorganizma sayısı üzerine etkileri
Effects of bacteriocin and organic acid on growth performance, small intestine histomorphology and microbiology in Japanese quails with microorganism count in feed
- Tez No: 426816
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan bu çalışmada; bakteriyosin ve organik asit ilavesinin Japon bıldırcınlarının büyüme performansı, ince bağısak mikroflorası ve histomorfolojisi ile yemlere bulaştırılmış Listeria monocytogenes in üremesi üzerine etkileri incelenmiştir. 600 adet günlük yaştaki Japon bıldırcın civcivi (Coturnix coturnix japonica); kontrol, 150 mg/kg bakteriyosin (nisin), 300 mg/kg bakteriyosin, 3 g/kg organik asit karışımı, 150 mg/kg bakteriyosin+3 g/kg organik asit karışımı ve 300 mg/kg bakteriyosin+3 g/kg organik asit karışımı içeren grup olmak üzere, her birinde 5 tekerrür bulunan 6 gruba ayrılmıştır. Her bir tekerrürde 20 hayvan bulundurulmuştur. Deneme 35 gün sürdürülmüştür. Deneme süresince, hayvanlara içme suyu ve yemler ad-libitum olarak verilmiştir. Listeria monocytogenes kültürü, steril poşetteki yem örneklerine spreylenmiştir ve 0, 7, 15, 21 ve 28. günlerde besi yerlerine ekilerek sayımı yapılmıştır. Deneme sonunda; katkı maddesi ilavesi ile birlikte hayvanların performans verilerinde istatistiksel olarak bir artış görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effetcs of bacteriocin and organic acid supplementation on growth performance, small intestine microflora and histomorphology in Japanese quails with growth of Listeria monocytogenes contaminated to feed were investigated. 600 one day-old Japanese quail chicks (Coturnix coturnix japonica) were allocated to 6 groups each with 5 replicates including control, 150 mg/kg bacteriocin (nisin), 300 mg/kg bacteriocin, 3 g/kg organic acid mix, 150 mg/kg bacteriocin+3 g/kg organic acid mix and 300 mg/kg bacteriocin+3 g/kg organic acid mix group. Each replicates containing 20 chicks. The trial was lasted in 35 days. During the trial, water and feed were given as ad-libitum to chicks. Listeria monocytogenes cultures were added by spraying on feed samples in sterile bags and were counted by inoculating onto agars at 0, 7, 15, 21 and 28 days. At the end of the trial; statistically increase was not observed in performance parameters of chicks with feed additives.