A comparative study of bitcoin and alternative cryptocurrencies
Bitcoin ve alternatif kriptoparaların karşılaştırılmalı çalışması
  1. Tez No: 426853
  2. Yazar: CAVİDAN YAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ, PROF. DR. ALİ AYDIN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bitcoin ilk merkezi olmayan, eşler arası ve en çok bilenen kripto paradır. Kripto paralar bir çeşit dijital paralar olup sanal para olarak da adlandırılır. Bitcoin 2009 da kullanılmaya başlandı ve bu tarihten itibaren büyük bir ilgi gördü. Geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından büyük yatırımlar ve büyük katkılar sağlandı. Paranın yönetilmesi için bir merkeze bağlı olan günümüzde kullanılan paraya alternatif olarak kullanıma sunuldu. Fakat bu süre zarfında Bitcoin birçok problemle karşılaştı. Bunlara rağmen yaklaşık yedi senede çok büyük bir pazara sahip oldu. Bitcoin'in başarılı çıkışından sonra farklı amaçlara hizmet eden bir çok alternatif kripto para geliştirildi. Geliştiriciler Bitcoin'in bir çok farklı versiyonlarını geliştirdi. Bunlardan bazıları, Litecoin gibi Bitcoin'in kaynak kodunu kullanarak geliştirildi. Bazı kripto paralar Zcash, Ripple, Peercoin Bitcoin'in mahremiyet, ölçeklenebilirlik, enerji tüketimi gibi farklı eksikliklerinin üstesinden gelmek için geliştirildi. Bazıları ise, Ethereum, Namecoin, Colored Coin gibi, blockchain denen herkese açık kayıt sistemi fikrini kullanarak yenilikçi fikirler getirdi. Her geçen gün yeni kripto paralar kullanıma hazır hala getiriliyor ve bu teknoloji gelecekte şu anda kullanılan paranın yerini alacağı tahmin ediliyor. Bu tezde, Bitcoin ve alternatif kripto paralar tartışıldı ve mahremiyet, ölçeklenebilirlik, ticari işlem değiştirilebilirliği ve şu ana kadar maruz kaldıkları, savunmasız oldukları ataklar açısından karşılaştırıldılar. Gelecekteki durumları tartışılarak, gelecekte yapılacak işlerin planı yapılarak bu çalışma tamamlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
Bitcoin is the first decentralized peer-to-peer and the most prominent cryptocurrency. Cryptocurrency is a kind of digital currency, which is built on some cryptographic algorithms, and also it is called virtual currency. Bitcoin was started to use in 2009. Since 2009, it has had great interest, investment and contribution by developers and users. It was an alternative to fiat currency, which does not have any central authority to control money. After Bitcoin successful attempt, many alternative coins have been emerged so far for different aims. Developers implemented many different versions of Bitcoin. Some of them use a big portion of Bitcoin source code like Litecoin. Some cryptocurrencies like Zcash, Ripple, Peercoin have been implemented to tackle some deficiencies of Bitcoin like privacy, scalability, energy consumption. Some were developed with innovative ideas by utilizing blockchain idea like Ethereum, Namecoin, Colored Coin. Every day, a new altcoin with different feature come to the market and it is believed that cryptocurrency will replace with fiat currency in the future. In this thesis, Bitcoin and alternative coins called altcoins are discussed and compared according to some criteria like privacy, transaction malleability, scalability, attacks. Future perspectives are discussed and some further work is planned for this comparative study