Bir kayıt zinciri uygulaması olarak kripto para uygulaması ve finansal piyasalara etkileri
Cyrpto money as a block chain application and its effects on financial markets
  1. Tez No: 628833
  2. Yazar: AHMET EMRE TORAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMET CEM DANACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Paranın icadından önce insanlar mal ihtiyacına karşılık yine benzer boyutlarda ve yakın fiyatta bir malın verildiği takas sistemi ile alışveriş yapmaktaydı. Paranın keşfi ile birlikte, sırayla temsili paraya, madeni paraya ve kâğıt paraya geçilmiş, internet'in ticarette yaygınlaşması ile de e-ticaret ve elektronik ödeme kavramları hayatımıza girmiştir. Bilgi iletişim teknolojilerindeki inanılmaz gelişim ve küresel krizlerle birlikte finansal sistemlerde yaşanan güven kayıpları yatırımcıyı güvenlik seviyesi yüksek, bağlantısız para birimleri arayışına sokmuş ve 2009 yılında ilk kripto para uygulaması olarak Bitcoin faaliyete geçmiştir. Bitcoin'in temelinde blok zincir (Blockchain) teknolojisi bulunmaktadır. Henüz kripto para uygulamaları, bunların alımı-satımı ve madenciliği ile ilgili ulusal ve/veya uluslararası düzeyde herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak kripto paralar herhangi bir vergi düzenlemesine da tabi tutulamamaktadır. Bu çalışmada ilk olarak günümüzde kullanılmakta olan para sistemleri, paranın özellikleri ve tarihi dönemleri, fonksiyonları ve türleri baz alınarak incelenmiştir. Sonrasında ise elektronik para bölümü, elektronik paranın kavramı, elektronik para sistemleri ve sanal para konuları temelinde açıklandıktan sonra Blockchain sistemi ile kripto paralar ağırlıklı olarak incelenmiştir. Son olarak kripto paraların finansal piyasalar üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Before the invention of money, trading was done by a complex system called the Barter Trade. Under this system, people exchanged goods directly exchanged with other goods. With the invention of money, in order with, a representative coin and a coin and a banknote came into existence, as a result of the widespread use of the Internet e-commerce and electronic payment concepts have entered our lives. A number of problems in the electronic payment system over time have increased the need for a new form of payment, which may be an alternative to existing payment systems. Due to the loss of confidence in financial systems with global crises and huge development in information communication technologies, investors searched for currencies with high level of security and no authority. Bitcoin, which is based on blockchain technology, started operating in 2009 as the first cryptocurrency application. There are no legal regulations at the national and / or international level regarding crypto money applications and their purchase, sale and mining. Accordingly, crypto money cannot be subject to any tax regulations. In this study, the monetary systems that are used today are analyzed based on the characteristics and historical periods, functions and types of money. Later, after the electronic money division was explained on the basis of the concept of electronic money, electronic money systems and digital money, crypto coins were mainly examined with the Blockchain system. Finally, the effects of cryptocurrencies on financial markets are explained comparatively.