Blockchain and comparison of the situation in Turkey and in the World
Blok zincir ve Türkiye ile Dünya'daki durumun karşılaştırılması
  1. Tez No: 551841
  2. Yazar: MURAT TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Blockchain (Blok Zincir) son zamanların en dikkat çeken yeniliklerinden biridir. Kriptografi ve bilgisayar bilimlerinin önemli konseptlerinin birlikte kullanılmasıyla oluşturulan bu sistem aslında ödeme sistemleri başta olmak üzere çeşitli iş dallarında önemli alternatif yöntemler oluşturabilecek bir altyapı sunmaktadır. Bu altyapı ile ilgili olgunluk arttıkça çok daha fazla alanda kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Blockchain merkezi olmayan, düşük maliyetli ve şeffaf bir altyapı sunarak çeşitli iş alanlarında iş yapış yöntemlerinin değişimine katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıkan ve ödeme sistemlerinde devrim niteliğinde bir altyapı sunan kripto paradır. Tamamen elektronik ortamda para transferleri yapılabilmesi imkanı sunan bu kripto para Blockchain altyapısını kullanarak oldukça güçlü bir ödeme sistemi sunmuştur. Diğer kripto paraların oluşumuna da önayak olan Bitcoin, Blockchain altyapısının gücünü gösteren en önemli implementasyondur. Bu tezde Blockchain altyapısının teknik kısımları anlatılmıştır. Bitcoin bu sistemi detaylı anlatıp örnekler verebilmek için uygun bir projedir. Bu sebeple Bitcoin altyapısı da anlatılıp Blockchain' in olası kullanım alanlarının daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Blockchain altyapısının Dünya üzerinden bitirilmiş veya planlama aşamasında olan örnekleri verilmiştir. Türkiye' deki mevcut veya plan aşamasında olan projelere de değinilerek aradaki farklar irdelenmiş ve Türkiye' de bu altyapının dünyadan geri kalmaması için atılması gereken adımlar analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blockchain is one of the most remarkable innovations of recent times. This system, which is created by using the important concepts of cryptography and computer science, provides an infrastructure which can create important alternative methods in various business branches, especially in payment systems. As far as the maturity of this infrastructure increases, it has emerged that Blockchain can be used in more areas. By providing a decentralized, low-cost and transparent infrastructure, Blockchain has the potential to contribute to the change of business conduct in various business areas. Bitcoin is a crypto currency that emerged in 2009, offering a revolutionary infrastructure in payment systems. With the possibility to make money transfers in a fully electronic environment, this crypto currency provides a very powerful payment system using Blockchain infrastructure. Bitcoin, which also leads to the formation of other crypto coins, is the most important implementation that shows the the strength of the Blockchain infrastructure. In this study, the technical parts of the Blockchain infrastructure are explained. Bitcoin is a suitable project for giving detailed examples of this system. For this reason, Bitcoin infrastructure is also explained and it is aimed to understand the possible usage areas of Blockchain. Also examples of Blockchain infrastructure which are completed or are in the planning stage are given. Turkey's current plans or projects have been also discussed to analyze differences between globe and Turkey and it has been tried to analyze the steps to be taken in order to keep Turkey up to date.