Design of all-silicon photonic and plasmonic perfect absorbers and their applications
Tümü silisyum fotonik ve plazmonik mükemmel ışık soğurucularının tasarımı ve uygulamaları
  1. Tez No: 426857
  2. Yazar: ABDULLAH GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KEMAL OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Optoelektronik aygıtların büyük çoğunluğu kızılötesi veya görünür bölgede çalışması için planlanmıştır. Bu aygıtlarda özellikle de mükemmel emiciler çok çalışılmaktadır. Mükemmel emiciler güneş hücrelerinde, yüksek verimli fotodedektörlerde ve yüzey yardımı ile artırılmış hassasiyetli algılayıcılar için çok önemlidir. Ancak, iyi emici yüzeyler elde etmek için pahalı nanofabrikasyon yöntemlerine ve egzotik malzemelere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, tümü Silisyum'a dayalı düşük maliyetli fotonik ve plazmonik mükemmel emiciler teorik modelleme ve sayısal benzetim yöntemi ile tasarlanmıştır. Mikro/nanofabrikasyon yöntemleri ile standart CMOS üretim teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Silisyumun optik modellenmesi için, yük taşıyıcıların mobilite değerlerinin dielektrik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Silisyum gibi düşük maliyetli malzeme ve yaygın üretim yöntemleri kullanılarak, literatürdeki örnekleri ile kıyaslanabilir veya daha üstün tasarımlar elde edilmiştir. Kızılötesi bölgede mükemmel emici özelliklere sahip fotonik yapılar gösterilmiştir ve elde edilen deneysel sonuçlar ile desteklenmiştir. Sıcaklığın etkisi sayısal olarak benzetim yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Majority of the optoelectronic devices works either in infrared regime or in visible spectrum. Among these, perfect absorbers attracted great attention due to their high applicability in solar cells and high performance photodetectors as well as special applications such as surface enhanced sensing. However, high material costs and elaborate nano-fabrication procedures to build perfect absorbers are prohibitive issues that researchers or processors have to deal with. In this work, all-Silicon (Si) practical low-cost photonic and plasmonic perfect absorbers are investigated by theoretical modeling and the designed devices are fabricated by utilizing standard CMOS technology. In order to model the optical response of Si, the effect of charge carrier mobility on the dielectric is analyzed. We showed that high performance devices that can perform better than the state of the art are possible without requiring high cost materials and elaborate fabrication techniques. Photonic perfect absorbers that have promising band properties in infrared are designed and fabricated. Experimental results support theoretical predictions. We used computational approach to investigate the effect of temperature.