Periodontal hastalıklı bireylerde serum, tükürük ve dişeti oluğu sıvısında onkostatin m, lösemi inhibitör faktör ve interlökin-11 seviyelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Measurement of oncostatin m, leukemia inhibitory factor and interleukin-11 levels in serum, saliva and gingival crevicular fluid of patients with periodontal disease
  1. Tez No: 426872
  2. Yazar: TUĞBA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN DİLSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı periodontal açıdan sağlıklı, gingivitisli ve kronik periodontitisli bireylerde tedavi öncesi ve sonrasında DOS, serum ve tükürükte; OSM, LIF ve IL-11 seviyelerini tespit etmek ve klinik periodontal parametreler ile adı geçen bu sitokin seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı 72 birey dahil edildi. Bireyler; 24 periodontal olarak sağlıklı birey (Grup I), 24 gingivitisli birey (Grup II) ve 24 kronik periodontitisli birey (Grup III) olarak üç gruba ayrıldı. Başlangıçta tüm gruplardan dişeti oluğu sıvısı, serum ve tükürük örnekleri alındı ve Pİ, Gİ, SCD ve KAS değerlerini içeren klinik periodontal ölçümler kaydedildi. Ayrıca Grup II ve III'te başlangıç periodontal tedaviden 8 hafta sonra veriler tekrar kaydedildi. Sitokin düzeyleri ELISA metoduyla saptandı ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: DOS, serum ve tükürük OSM seviyeleri Grup III'te diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05). DOS IL-11 seviyeleri Grup III'te diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05). Tükürük IL-11 seviyeleri Grup III'te Grup I'e göre anlamlı derecede yüksek bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine levels of OSM, LIF and IL-11 in GCF, saliva and serum in periodontally healthy individuals, and in individuals with gingivitis and chronic periodontitis before and after periodontal treatment; and to evaluate the relationship between these cytokine levels and clinical periodontal parameters. Material and Method: 72 systemically healthy individuals were included in the study. The individuals were divided into three groups as 24 periodontally healthy (Group I), 24 gingivitis (Group II) and 24 chronic periodontitis patients (Group III). İnitiallly; GCF, saliva and serum samples were collected and clinical periodontal measurements including PI, GI, PD and CAL were recorded. After 8 weeks from initial periodontal treatment, the parameters were recorded again in Groups II and III. Cytokine levels were determined by ELISA and then the results were statistically evaluated.