Klinik örneklerden izole edilen M.tuberculosis kompleks suşlarında birinci ve ikinci seçenek ilaçlara karşı duyarlılığın mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılması
Examining the susceptibility against first and second line drugs in M.tuberculosis complex samples that are isolated from clinical samples BY using microdilution method
- Tez No: 426871
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Günümüzde ÇİD-TB hastalarının tedavisinde kullanılan ikinci seçenek ilaçlar için hızlı ve güvenilir duyarlılık testlerinin olmaması tedavi başarısını sınırlamaktadır. Ülkemizinde dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerde bu ilaçların direnç durumunu gösteren yeterince veriye ulaşılamamaktadır. ÇİD-TB tedavisinde standart protokollerinin oluşturulabilmesi için ulusal ve bölgesel ölçekli direnç paternlerini ortaya koyacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızın amacı laboratuvarımızda izole edilen 50 M. tuberculosis izolatının henüz yeni bir sistem olan Sensititre MYCOTB ile birinci ve ikinci seçenek ilaçlara karşı duyarlılığını mikrodülüsyon yöntemi ile belirlemektir. Materyal ve Metot: Çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Tüberküloz Laboratuvar'ına gönderilen ve çeşitli klinik örneklerden izole edilen her biri ayrı hastalara ait 50 M. tuberculosis suşunun streptomisin, rifampisin, izoniazid, etambutol, ofloksasin, moksifloksasin, amikasin, P-aminosalisilik asid (PAS), etionamid, rifabutin, sikloserin, kanamisin'e karşı duyarlılığı mikrodilüsyon yöntemi ile test edildi. Bulgular: Çalışma sonunda 50 M. tuberculosis izolatının 7'si (%14) izoniazid'e, 5'i (%10) streptomisin'e, 4'ü (%8) etambutol'e, 4'ü (%8) ethionamid'e, 3'ü (%6) rifampisin'e, 3'ü (%6) rifabutin'e, 2'si (%4) kanamisin'e, 2'si (%4) ofloksasin'e, 2'si (%4) PAS'a, 1'i (%2) moksifloksasin'e ve 1'i (%2) sikloserin'e karşı dirençli bulundu. Tüm suşlar amikasine duyarlı bulunurken, 2 suş (%4) ÇİD-TB olarak tanımlandı ve YİD-TB'ye rastlanmadı. 35 (%70) suş ise test edilen tüm ilaçlara karşı duyarlı bulundu. Sonuç: Çalışmamız bölgemizdeki ikinci seçenek ilaçların test edildiği ilk çalışma olup M. tuberculosis kompleks izolatlarının ÇİD ve YİD durumları hakkında bize değerli bilgiler sağladı. Çalışmamızda %4 oranında ÇİD-TB izolatı tespit edilmiş olup, YİD-TB'ye rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, the lack of fast and reliable susceptibility tests for second line drugs which are used in the treatment MDR-TB patients limits the successful of the treatment. In developing countries including our country, sufficient data about resistance of these drugs cannot be available. Studies which will produce local and national resistance patterns are needed for making standard protocols in MDR-TB treatment. The aim of our study is to determine the susceptibility of 50 M.tuberculosis isolates from our laboratory against first and second line drugs by new system Sensititre MYCOTB using microdilution method. Material and Method: In this study, susceptibility of 50 M. tuberculosis samples, which belongs to different patients and isolated from different samples and sent to tuberculosis laboratory of Medical Microbiology Department of Atatürk University School of Medicine, against streptomycin, rifampin isoniazid, ethambutol, ofloxacin, moxifloxacin, amikacin, Para-amino salicylic acid (PAS), ethionamide, rifabutin, cycloserine, kanamycin were tested by using microdilution method. Results: At the end of the study it was found that 7 of 50 (14%) M. tuberculosis isolates have found resistant to isoniazid, 5 of 50 (10%) to streptomycin, 4 of 50 (8%) to ethambutol, 4 of 50 (8%) to ethionamide, 3 of 50 (6%) to rifampin, 3 of 50 (6%) to rifabutin, 2 of 50 (%4) to ofloxacin, 2 of 50 (4%) to kanamycin, 2 of 50 (4%) to PAS, 1 of 50 (2%) to moxifloxacin and 1 of 50 (2%) to cycloserine. While all samples are found susceptible to amikacin, 2 of them (4%) are defined as MDR-TB and M.tuberculosis which is XDR TB are not found. 35 of them (70%) are found susceptible to all tested drugs. Conclusion: Our study is the first study that tests second line drugs in our location and it provide us valuable data about MDR and XDR conditions of M.tuberculosisis complex isolates. In our study 4% of MDR-TB isolates are found and XDR-TB are not found.