Farklı branşlarda yorucu egzersizin dinamik ve statik denge performansı üzerine etkileri
The effects of tiring exercises on the dynamic and static balance performances in different branches
  1. Tez No: 426873
  2. Yazar: MUZAFFER AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı yapısal özellikler taşıyan beş ayrı spor branşının statik ve dinamik denge performanslarını wingate testi öncesi ve sonrası tespit etmek ve farkları karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya halen aktif olarak spor yapan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 9 basketbolcu, 9 futbolcu, 8 hentbolcu, 8 güreşçi ve 8 dağcıdan oluşan toplan 42 sporcu dahil edilmiştir. Denge ölçümleri Knesthetic Ability Trainer 2000 marka cihaz ile gerçekleşmiştir. Her bir denek wingate testinden önce ve sonra dinamik ve statik olmak üzere toplam dört denge ölçümü yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS Windows 18.0 paket programda gerçekleştirilmiştir ve anlamlılık seviyesi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Tüm branşlar karşılaştırıldığında futbolcuların dinamik ve statik denge performansının diğer branşlardan yüksek olduğu gözlenmiştir. Wingate testi sonrasında statik denge performansındaki düşüş basketbol futbol ve hentbol branşlarında istatistiki bakımdan anlamlı görülürken, Wingate testi sonrası dinamik denge performansındaki değişiklikler tüm branşlarda istatistiki açıdan anlamlı değildi. Tüm deneklerde statik ve dinamik dengenin hem ön test hem de son test skorlarının boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ile güçlü pozitif bir korelasyon göstermektedir. Ayrıca statik denge ön test ve son test skorlarıyla dinamik denge ön test skorlarının ortalama güç değerleriyle pozitif anlamlı bir korelasyon gösterdiği görülmektedir. Bacak kuvveti ile dinamik denge ön test skorları dışında diğer denge skorlarının tümü anlamlı pozitif bir korelasyon göstermektedir. Sonuç: Yapısal özellikleri farklı olan beş ayrı spor branşındaki sporcuların statik ve dinamik dengelerinin farklılık gösterdiği, futbolcuların denge performansının diğer branşlara oranla daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca statik denge performanslarının yorucu wingate testinden hemen sonra basketbol futbol ve hentbol branşlarında olumsuz etkilenirken, dinamik denge performansında hiçbir branşta olumsuz bir etkileşim görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to the determine the static and dynamic balance performances before and after wingate test in five sport branhes with differrent structurol features and to compare the differences. Material and Method: A total of 42 athletes, 9 basketball players, 9 football players, 8 handball players, 8 wreslers and 8 climbers who are actival doing sports and have agreed to take part, have been includee in the study. Balance measurement have beeb done with Kresthetic Ability Trainer 2000 device, For each subject, four balance measurement, dynamic and static measurement before and after wingate test, have been taken. The analysis of the data has been done in the package software SPSSS Windows 18.0 and the meaning fulreees level has been taken as 0.05. Results: Whwn all branches have been compered, the dynamic and static balance performances of the football players have been observed to be higler than the other branches. While the decline in the static balance performance after the wingate test has been noticed to be statiscally meaninfull in football, baskeball and handball branches, the changes in the dynamic balance performance after the wingate test haven't been statically meaningfullin any of the branches . Both the pre-test and post- test scores in static and dynamic balance have shown a stranf positive correlation with the height and bady weight for all subjects. Furhermore, it has been notice that the pre-test and post- test score in static balance have shown a positive meainnigful correlation with average powe values of tfe pre-test score in dynamic balance. All the other balance scores, except for pre-test scores in leg power and dynamic balance, have shown a meaningful positive correlation. Conclusion: It has been obsreved that the satatic and dynamic balance of the athlets in five sport branches with different structural features have differences and the balance performances of the football players have been higher compared to other branches. Besides, While the sitatic balance performances just after the tiring wingate test have been affected adversly in football, basketball, and football branches, no negative effeet in dynamic balance performances have been noticed in any of the branches.