Ankara'daki hastanelerin afete hazırlık durumları
Hospital disaster plan, preparedness, intervention, response
- Tez No: 426900
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Zarar azaltma süreci, afet öncesi, sırası ve afet sonrasında afetin etkilerini azaltmak için ortaya konulan tüm çabaları içerir. 2006 yılına kadar ülke düzeyinde standart ve açık bir hastane afet planı olmadığı bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Ankara'daki hastanelerin afete hazırlık durumlarını tespit etmektir. Araştırma tanımlayıcı bir çalışmadır. Ankara ilindeki toplam 90 adet hastane ve hastane ek binasının (devlet, özel, üniversite, asker) tamamı araştırma evrenini oluşturmaktadır. Çizelgeler yapılırken bütün verilerin frekansları alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre; İkinci basamak hastaneler grubu içinde % 60'nın risk analizi yapabildiği görülmektedir. 3. basamak hastanelerin % 86,7'sinin HAP'ı onaylanmıştır. ADSM-ADSH başarı % 100'dür. Özel hastanelerin ancak %3 4,8'i HAP onayı almayı başarabilmiştir. Ankara bulunan 90 hastane değerlendirmeye alındığında 52 tanesi ancak onay almış olup tüm hastaneler içinde % 57,8'inin HAP'larının onaylandığı görülmektedir. 90 hastaneden 52 tanesinin HAP tatbikatlarını yaptığı, 38 tanesinin de tatbikatlarını yapmadığını belirtilmektedir. HAP tatbikatı yapan hastaneler tüm hastanelerin %57,8'ini oluşturmaktadır. Onay alan hastanelerin 33 tanesi tatbikatlarını yapmışlardır. Onay alan hastanelerin 19 tanesi onay almalarına rağmen tatbikat yapmamışlardır. Onay aldıktan sonra kendilerini tatbikatla değerlendirmemişlerdir. Bu bir anlamda bu 19 hastane için kâğıt üstünde kalan“paper plan”diye adlandırılan durumdur. Ankara'daki hastanelerin büyük kısmının hala afetlere tam olarak hazır olduğu gözlemlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Damage mitigation process includes all efforts before, during and after a disaster to mitigate its effects. The Ministry admits that there was no standard and clear hospital disaster plan at national level until 2006. The aim of this study was to determine the status of disaster preparedness of hospitals in Ankara. The present research is a descriptive study. The research population comprises all of 90 hospitals and their annex buildings (public, private, university and military hospitals) in Ankara. While creating the tables, frequencies of the entire data were obtained. According to the findings, 60% of the second-tier hospitals are seen to be capable of performing risk analysis. 86.7% of the third-tier hospitals have obtained HDP approval. Mouth Dental Health Center (MDHC-MDHH) success is 100%. Only 34.85% of the private hospitals were able to obtain HDP approval. When the 90 hospitals in Ankara are taken together, 52 have recently received the approval, and 57.8% among all hospitals are seen to have obtained HDP approval. 52 out of the 90 hospitals report that they perform HDP exercises, and 38 of them report that they do not perform the exercises. Hospitals that perform HDP exercises make up 57.8% of all hospitals. 33 of the hospitals that obtained the approval performed their exercises. 19 of the hospitals that obtained the approval did not perform the exercise despite the approval. They did not evaluate themselves with an exercise after the approval. This, in a sense, is what is called a“paper plan”, i.e. just on the paper, for 19 hospitals. A large portion of the hospitals in Ankara were observed to be still not fully prepared against disasters.