Çeşitli antihistaminikler ve morfinin analjezik etkilerinde endojen no'in rolü
The role of endogenous no in the analgesic activity of morphine and mepyramine
  1. Tez No: 426899
  2. Yazar: RÜYA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABACIOĞLU, DOÇ. DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalıĢmada, farede parabenzokinon ile oluĢturulan kıvranma aljezisinde gerek morfin ve gerekse mepiraminin oluĢturdkları % antinosiseptif aktivitede endojen nitrik oksitin rolü araĢtırılmıĢtır. Morfin (0.13 mg . kg- 1 ) , mepiramin (5.6 mg.kg- 1 ) , L-arJı'nin (50 mg.kg- 1 ) ve L-N-Monometi L-arjininin (50 mg.kg- 1 ) p-BK kıvranma aljezisindeki etkileri, tek baĢlarına ve ikili, üçlü kombinasyonlar biçiminde denenmiĢtir. Elde edilen sonuçların, genel değerlendirilmesi yapıldığında L-arjinin, morfin ve mepiraminin % antinosiseptif aktivitesini potansiyal ize etmektedir; bunun yanısıra, L-NMMA'nın meydana getirdiği inhibisyonlar, her iki bileĢiğin etkisinde endojen NO'un rolü olabileceği hususunu telkin etmektedi Morfin (0,13mg.kg-1),mepiramin (5,6mg.kg-1), L-Arjinin(50 mg.kg-1) ve L-N-Monometilarjininin (50 mg.kg-1) p-BK kıvranma aljezisindeki etkileri, tek başlarına ve ikili üçlü kombinasyonlar biçiminde denenmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapıldığında; L-arjinin,morfin ve mepiraminin %antinosiseptif etkisini potansiyelize etmektedir,bunun yanısıra L-NMMA'nın meydana getirdiği inhibisyonlar, her iki bileşiğin etkisinde endojen NO'un rolü olabileceği hususunu telkin etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of endogenous nltrlc oxide in % antinociceptive activity of morphine and mepyramine has been assessd by p-BQ induced writhing algesla model in mice. The effects of morphine (0.13 mg.kg- 1 ), mepyramine (5.6 mg.kg- 1 ) , L-arginine (50 mg.kg- 1nd L-N-Monomethylarginine (50 mg.kg-1 )n the abdomlnal constriction of mice induced by p-BQ were evaluated by single s. c. admin.1 str ati ons and, as double and tritlated combinations. Prosents results generallay Indlcate that, L- arginine potantiates the % antinociceptive activity of both morphine and mepyramine. In additlon to that, L-NMMA Inhibitis the antinociceptive activity of both compounds The overall results show that there is an evidance of endogenous NO plays a role in the antinociceptive activity of morphine and mepyramine. The effects of morphine(0,13 mg.kg-1) ,mepyramine ( 5,6 mg.kg-1),in the abdominal constriction of mice induced by p-BQ were evaluated by single s.c.admin.1 strations and as double and tritlated combinations. Present results generally indicate that, L-arginine potantiates the % antinociceptive activity of both morphine and mepyramine.In addition to that, L-NMMA inhibits the antinociceptive activity of both compounds. The overall results show that there is an evidence of endogenous NO plays a role in the antinociceptive activity of morphine and mepyramine.