Ağır hipoksiye maruz bırakılmış sıçanlarda hipoksik önkoşullamanın plazma testosteron düzeyleri, testis ağırlığı, sperm sayısı, oksidan hasar ve hücre hasarı üzerine etkileri
Heavy hypoxia exposed rats in hpc plasma testosterone levels , testis weight, sperm count , the effect on oxidative damage and cell damage
  1. Tez No: 426920
  2. Yazar: GAMZE BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Physiology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı ağır hipoksiye maruz bırakılmış sıçanlarda, hipoksik önkoşullamanın testis ağırlığı, sperm sayısı, serum testosteron düzeyi, hücre hasarı ve oksidan hasar üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada 24 adet erkek Wistar Albino sıçan her grupta 6 hayvan bulunacak şekilde Kontrol (K), Ön Koşullama (ÖK), Ağır Hipoksi (AH), ÖK+ AH olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. ÖK grubundaki denekler üç gün süre ile günde 2 saat %10'luk O2'e, AH grubundaki denekler 3 gün süre ile normal atmosfer koşullarında yaşatıldıktan sonra 4. gün 3 saat süre ile %7'lik O2'e maruz bırakılmışlardır. ÖK+AH grubundaki denekler ise 3 gün süre ile günde 2 saat %10'luk O2 'e, daha sonra 4.günde, 3 saat süre ile %7'lik O2'e maruz bırakılmışlardır. Plazmada total testosteron düzeyleri, semende sperm sayısı ve hareketliliği değerlendirilmiş ve testis dokularında malondialdehid gibi oksidan ve GSH gibi antioksidan parametreler ölçülmüştür . Ayrıca testis dokusu histolojik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether hypoxic preconditioning has a protective effect on testicles, testicle weight, sperm count, serum testosterone level, cellular damage and oxidative damage against severe hypoxia. 24 male Wistar Albino rats were randomly divided into four groups, so that every group has 6 rats as Control (C), Preconditioning (PC), Severe Hypoxia (SH), PC+SH. Rats in PC group were exposed to 10% of O2 for 2 hours/day through 3 consecutive days. Rats in SH group were kept under standard atmospheric conditions for 3 days, then were exposed to 7% O2 for 3 hours on the fourth day. The rats in PC+SH groups were exposed to 10% O2 for 2 hours/day for 3 days and then were exposed to 7% of O2 on the fourth day. Plasma testosterone levels, number and mobility of sperms were measured in semen and antioxidant parameters such as GSH and oxidant parameters such as malondialdehyde were measured in testicular tissue. Moreover the testicles were examined histologically. Kruskall Wallis and Mann-Whitney U tests were used for statistical analyses; p values less than 0.05 were accepted as significant. There were no statistically significant changes in the measured parameters. However, histological findings showed that severe hypoxia caused significant morphological abnormalities in testicles, even though hypoxic preconditioning performed before severe hypoxia provided partially protective effect. Our results suggest that severe hypoxia may distort sperm morphology by several other mechanisms rather than oxidative stress alone and that cellular damage did not immediately affect testicular functions.